Tlaková zkouška vodovodu: Vyrobte si zkušební zařízení svépomocí

tlaková zkouška
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Tlaková zkouška vodovodního potrubí by měla proběhnout vždy, když děláte novou vodovodní přípojku. Využijete ji i tehdy, když děláte jen zahradní rozvody vody. Nejdůležitější však je, udělat si tlakovou zkoušku v rozvodech vody v domě, kde dokáže voda napáchat největší škody, takže její správná instalace a následná kontrola je velmi důležitá.

Pojďme se tedy podívat, jak na tlakovou zkoušku vodovodu svépomocí.

Tlaková zkouška vodou

Nejjednodušší tlaková zkouška probíhá pomocí vody. Pokud máte možnost své nové vodovodní rozvody připojit na vodovodní řád nebo máte možnost ho připojit na čerpadlo s tlakovou kontrolou, tak nechte vodovodní potrubí natlakované minimálně 24 hodin.

Během těchto 24 hodin kontrolujte každý spoj, jestli náhodou někde neprolíná voda. Pokud chcete mít 100% jistotu, tak si před napojením nového rozvodu namontujte vodoměr, který lze běžně koupit od 400 Kč. Minimální rozdíl vody může být normální.

Pokud máte vodovodní řad například ve výkopu, který ještě není přikrytý zeminou, tak může být mírné kolísání vodoměru normální, protože potrubí se vlivem teploty natahuje a smršťuje. S tím úměrně i stoupá nebo klesá tlak v potrubí.

Tlaková zkouška vzduchem

Tlaková zkouška může probíhat i pomocí vzduchu. Pokud ještě nemáte napojenou vodu například u novostavby, tak si můžete poradit pomocí vzduchu. Tlaková zkouška vzduchem je stejně účinná jako tlaková zkouška vodou. Jediná nevýhoda oproti vodě je ta, že unikající vzduch není vidět.

Proto je potřeba, aby tlaková zkouška probíhala vždy s manometrem. Před tlakovou zkouškou se vždy ujistěte, na jak vysoký tlak je stavěné potrubí, které chcete tlakovat. V běžném vodovodu je tlak okolo 5 barů, zkouška tlaku se většinou dělá na 8 barů.

Jak si vyrobit vlastní zkušební zařízení?

Na domácí tlakové zařízení musíte mít doma kompresor, manometr, přechodku z potrubí na manometr a za manometr musíte dát ještě bezpečnostní vzduchovou rychlospojku, kterou napojíte přímo na hadici kompresoru.

Celou soustavu je dobré si sešroubovat a vyzkoušet, zda někde neuniká. Teprve potom je dobré ji považovat za správné zařízení pro tlakové zkoušky.

Potrubí je potřeba pomocí přípravku a kompresoru natlakovat na požadovaný tlak, který si zapamatujte. Pokud se během 24 hodin udrží nebo jeho výkyv je minimální, tak je potrubí v pořádku. Minimální výkyv může způsobovat zase změna okolní teploty a tím i změna velikosti  potrubí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz