Stavba vlastní garáže. Jak to zvládnout svépomocí a snadno

menší garáž
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Menší garáž na zahradě nebo před domem může vyřešit problémy s parkováním auta nebo zahradní techniky, jako je třeba zahradní traktorek, který nezabere zrovna málo místa. Jestli máte pozemek, kde můžete svoji vlastní garáž postavit, tak se do toho můžete pustit několika způsoby.

Jak začít se stavbou garáže?

Pro stavbu menší garáže svépomocí si jako první vyměřte velikost, jakou budete potřebovat.

V další fázi zavítejte na místní stavební úřad, kde zjistíte, co všechno budete pro stavbu muset doložit. Některé malometrážní stavby se mohou postavit úplně bez povolení. U některých zase budete potřebovat ohlášení stavebního záměru na místní stavební úřad.

Pokud máte papírově vše vyřešeno, přichází na řadu rozmyslet si, z čeho bude garáž postavena. Možností je hned několik.

Prefabrikovaná garáž

Jestli se nechcete pouštět do vlastní stavby garáže, můžete si pořídit již přímo vyrobenou plechovou nebo dřevěnou garáž, která může být dostatečně velká i pro parkování většího automobilu.

Prefabrikovanou garáž poté usadíte do terénu dle instrukcí výrobce.

Vlastní stavba garáže

Pokud se rozhodnete pro zcela vlastní garáž, tak můžete k její stavbě využít klasické cihly, tvárnice nebo dřevo.

Pro stavbu menší garáže ze dřeva budou stačit jen obyčejné patky navrtané do země. Pokud budete chtít garáž postavit, ať už z cihel nebo tvárnic, tak budete muset vybudovat i pořádné základy.

Stavba zděné garáže

Pro výstavbu jednopodlažní garáže o výměře do 40 m² bude stačit obvodová zeď okolo 30 cm. Pod takovou zeď je třeba udělat minimálně 40 cm základ. Vždy tedy o 5 cm z každé strany více, než bude skutečná zeď.

Jestliže si na zdění moc nevěříte, tak můžete zvolit metodu stavby pomocí ztraceného bednění, kdy se potom celé stěny vyplní betonem.

Při stavbě takovéto garáže můžete zvolit střechu pomocí sbíjených vazníků, kterou si podle návodu na internetu dokážete udělat doma. Jako finální krytinu pro takovouto garáž je nejekonomičtější zvolit plechovou krytinu.

Nezapomínejte na pořádné izolace, které je potřeba natáhnout pod každou zděnou stranu garáže. Izolace zabrání případnému vlhnutí zdiva.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz