Skleník svépomocí si můžete vyrobit doma i ze zavařovacích sklenic. Nemusí se však jednat jen o zavařovací sklenice, použít můžete jakýkoliv druh sklenic. Hlavním prvkem je, že se musí jednat o čiré sklenice. Pojďme se blíže podívat, jak postavit skleník ze zavařovacích sklenic.
Skleník ze zavařovacích sklenic
Jako první si při výrobě skleníku svépomocí musíte zajistit zavařovací sklenice. Je potřeba, aby každá zavařovací sklenice měla své víčko. Pokud víčka nemáte, tak můžete improvizovat a zatáhnout sklenice pomocí fólie.
Sklenice je potřeba uzavřít proto, aby do nich nenatekla malta během stavby skleníku. Proto je vhodné použít pevný igelit nebo pevnou fólii, která po čas tuhnutí malty vydrží a malta tak nenateče do sklenice. Sklenice je dobré mít očištěné od etiket a jiných nálepek.
Jak vyrobit skleník svépomocí
Jako první si musíte udělat základ na skleník. To znamená, že je potřeba vykopat cca 30 cm v soudržné zemině. Nad těch 30 cm je pak nutné udělat alespoň 20 cm bednění, které vytvoří betonový obvod skleníku nad úrovní země.
Na vytvrdnutý beton již můžete začít stavět skleník ze sklenic. To znamená, že na vytvrdnutý beton dáte dostatečnou vrstvu malty a položíte první řadu sklenic.
Sklenice vždy skládejte na jejich bok. Je dobré postupovat pomalu, aby malta mezi sklenicemi stačila tuhnout, než se budete pouštět do další řady.
Jak na otvory a střechu?
Pokud chcete mít otvor na dveře pevný, tak není špatné ho rovnou vybetonovat společně s betonováním základů na skleník. Je potřeba si tedy trochu pohrát s bedněním a dveře si rovnou vytvarovat. Bude se vám tak k nim dobře dojíždět i se sklenicemi.
Střecha je v případě této stavby složitější a je dobré ji udělat opravdu pořádně. Střecha by se měla udělat pomocí dřevěné konstrukce, ke které taktéž potom připevníte zavařovací sklenice.
Při stavbě se snažte rozměřit skleník tak, aby nemuselo docházet k řezání sklenic.