Recept na domácí prací gel. Pokud nechcete utrácet peníze za prací prášek

domaci praci gel
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Hledáte levnější variantu pracího prášku z obchodu? Vyzkoušejte jednoduchý recept na domácí prací gel. Nejenže ušetříte, navíc ještě budete šetrnější k přírodě. Výrobou domácího pracího gelu však vaše snaha o ekologii pouze začíná. Povíme si víc.

Recept na domácí prací gel

Začnete tím, že nastrouháte kostku obyčejného mýdla na hrubo do kbelíku a zalijete 1 litrem horké vody. Následně důkladně promíchejte metlou. Pokračujete tím, že přisypete do horké směsi cca 100-150 gramů jedlé sody a opět důkladně promíchejte.

Na jednu kostku mýdla se obvykle používá celkem 5 litrů vody. Záleží na vás, zda chcete raději úplně tekuté mýdlo, nebo prací gel v podobě slizu.

Jak vyrobit prací gel?

Finální podobu domácího pracího gelu vytvoříte tím, že necháte směs zcela vychladnout. Jedině po vychladnutí poznáte finální hustotu pracího prostředku.

Pokud se vám bude zdát směs málo hustá, dá se kdykoliv naředit, nebo do ní přilít koncentrát horkého mýdla na dohuštění, takže výše uvedené litry jsou čistě orientační.

Domácí výroba pracího gelu

Když si začnete doma vyrábět gel na praní, ušetříte tím mnoho plastu. Jedna nádoba na sliz vám vydrží roky a vy tímto drobným gestem ulevíte přírodě.

Druhou výhodou je, že ušetříte peníze. Příprava pěti litrů pracího prostředku vám zabere pouze 15 minut, ale ušetří stovky korun.

Není to ztráta času

Pokud vám připadá příprava zdlouhavá, zkuste se na to podívat z jiného úhlu pohledu. Kdykoliv vám dojde prací prášek, musíte na nákup. Většinou přikoupíte pár zbytečností a nákup se prodraží. Navíc tak v obchodě strávíte více času.

Kupte si klidně 10 kostek mýdla do zásoby a 2 pytlíky jedlé sody. Ušetříte nejen na prášku, ale také na zbytečných, neplánovaných nákupech.

Směs využijete nejen na prášek

Kromě praní můžete sliz využít také na mytí nádobí nebo podlahy.

Když přidáte do směsi olej, vznikne vám šampon na vlasy. Je však dobré ho vyrábět zvlášť, protože si můžete přidat do směsi vonné esence. Pak vám ekologický a doma vyrobený šampon prokáže stejnou službu jako šampony z obchodu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz