Proč je málo někdy více? Poznejte kouzlo minimalistického bydlení

minimalistické bydlení
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Minimalistické bydlení je protiváhou konzumního žití, kdy nakupujeme věci, které ani nepotřebujeme. Žijeme ve společnosti, ve které je všeho dostatek, a to nutně svádí k tomu věci hromadit. Modernímu minimalistickému bydlení však dává přednost stále více lidí. Co to je a co je třeba udělat, abyste toho dosáhli?

Krok první – odstraňte zbytečné věci

V minimalistickém bydlení se lidé snaží žít s méně věcmi, než jsou běžné, ale také se snaží zachovat estetickou a funkční kvalitu svého domova. Takové bydlení může vypadat různě, ale společným prvkem je většinou jednoduchý a čistý styl, který umožňuje snadnou údržbu domácnosti.

Přemýšlejte o tom, co vám opravdu poskytuje hodnotu a co ne. Pokud máte v domě něco, co nepotřebujete nebo co vám nepřináší radost, zbavte se toho.

Jestliže si nejste jisti, zda něco potřebujete, nechte si čas na rozmyšlenou a teprve potom se rozhodněte. Obvykle platí, pokud jste danou věc nevzali ani jednou do rukou během jednoho roku, tak ji vlastně nepotřebujete.

Přebytečné věci není třeba vyhazovat do popelnice. Vyzkoušet můžete sílu sociálních sítí, jako je Facebook, kde jsou utvořené skupiny s poptávkou a nabídkou bazarových věcí.

Existují také různé bazary, ať už kamenné nebo on-line, ve který je můžete nabídnout. Charita například sbírá použité oblečení. A určitě se najdou lidé, kterým vaše věci ještě udělají radost.

Krok druhý – uspořádejte si místo okolo vás

Pokud chcete mít čistý a minimalistický prostor, je důležité ho uspořádat. Nábytek by měl být jednoduchý a funkční, nejlépe ve světlých barvách s dostatkem volných ploch. Ty působí vzdušně.

Skladovací prostory by měly být dobře organizované a snadno přístupné. Vše by mělo symetrické, což působí úhledně. Zvolte si jednoduchý minimalistický design, který je čistý a esteticky příjemný bez zbytečného zdobení.

Snažte se vybírat věci, jež jsou kvalitní a odolné s dlouhou životností. Týká se to i nábytku, kde se můžete zaměřit na přírodní materiály – dřevo, kov nebo sklo a ty mezi sebou vzájemně kombinovat.

Málo je někdy více

Minimalistické bydlení nebude mít na stěnách příliš ozdob. Stačí jen kvalitní vymalování a hotovo. Maximálně si můžete pověsit hodiny, abyste věděli, kolik je hodin.

Ale není to nutné, protože čas zjistíte i ze svého mobilního telefonu, chytrých hodinek nebo chytrého náramku.

Minimalismus se týká i dětských hraček. Těch nemusí mít děti habaděj. Raději volte ty z přírodních materiálů a kvalitní.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz