Příprava na povodeň: Lidé ji podceňují, přitom může ušetřit stovky tisíc na škodách

velkých dešťů
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud bydlíte v záplavové oblasti a bojíte se velkých dešťů, nenechávejte nic náhodě. Včasná připravenost a preventivní opatření mohou ušetřit stovky tisíc na škodách i mnoho starostí. I v té největší záplavové oblasti můžete být dopředu dobře připraveni a odvrátit tak největší škody na vašem majetku.

Příprava na období velkých dešťů

Pokud máte pocit, že jste v období velkých dešťů ohroženi, tak se dopředu připravte. Základním vybavením může být čerpadlo, které dokáže rychle odsát větší množství vody.

Pokud už někdy v domě voda byla, tak zkoumejte odkud tam tekla a dané místo se snažte před vodou co nejvíce ochránit.

V případě, že máte podsklepený dům, můžete místo, kde jsou například okna nebo dveře zajistit pomocí šachty, kam bude voda natékat.

Do této šachty umístíte čerpadlo s plovákem. Pokud voda nateče do určité hladiny, tak čerpadlo ihned sepne a začne vodu odčerpávat z domu pryč.

Odčerpávání vody

Pokud se stalo, že vodu máte již v domě, tak může být velkým pomocníkem vysavač, kterým můžete vodu odčerpávat. Tuto funkci mají většinou průmyslové a stavební vysavače, které nemají uvnitř pytel. Vnitřní část vysavače je plastová, a vodu tak můžete pohodlně odsát a vylít.

Nepodceňujte ani kvalitní mop a hrablo na sníh. Ano i pomocí hrabla na sníh můžete nabrat velké množství vody. Pomocí kvalitního mopu můžete rychle vysušit podlahu.

Pokud vám voda nateče do obytných prostor, tak je vždy potřeba každou místnost vystěhovat a vše nechat důkladně vyschnout. Jestliže máte dům hodně podmáčený, můžete si vypůjčit v půjčovně stavebního nářadí výkonný vysoušeč zdiva.

Velice důležité je vždy vodu co nejrychleji dostat z domu pryč a poškozené a namočené věci rychle vysušit nebo vyhodit. Nikdy nenechávejte vlhké věci v domě, rovněž pořádně kontrolujte v průběhu vysoušení zdiva.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz