I kdejakému zkušenému kuchaři se může stát, že někdy uvaří přesolený guláš. To není žádná ostud, ale je potřeba v takovém případě zachovat chladnou hlavu a jídlo rychle napravit. Ve většině případů se guláš vaří z drahého masa a dalších surovin, které by bylo opravdu škoda jen tak vyhodit pryč.
Přesolený guláš napravte co nejdříve
K nápravě přesoleného guláše slouží hned několik triků, které používali už naše babičky. Nejdůležitější je však reagovat co nejrychleji, protože v guláši se každým dnem chutě více a více rozkládají.
Asi to zná každý, že guláš má nejlepší chuť až třetí den po uvaření. To, že je guláš přesolený, většinou poznáte ihned po jeho uvaření. Proto je potřeba ho rychle napravit.
To stejné platí i v opačném případě. Pokud je váš guláš po uvaření málo slaný, tak se snažte ho nasolit co nejdříve, aby došlo ke správnému rozložení soli v guláši ještě před servírováním na talíř.
Jak zachránit přesolený guláš?
Existuje více způsobů, jak zachránit přesolený guláš. Jedním z prvních je kostka cukru. Cukr na sebe dokáže navázat přebytečnou slanost. Do teplého guláše ponořte kostku cukru a vyjměte ji ihned, jakmile se začne cukr rozpouštět. Nikdy nenechávejte kostku cukru v guláši rozpustit.
Dalším způsobem, jak napravit přesolený guláš, je použití brambory. Bramboru oloupejte a nakrájejte na kousky, jako když vaříte brambory. V guláši brambory povařte cca 15 minut a potom je vyjměte. Brambory na sebe dokážou skvěle navázat přebytečnou sůl.
Použít můžete i chleba, housku nebo smetanu
Možným způsobem záchrany přesoleného guláše je i houska nebo chleba. Pečivo je jedním z nejlepších ke vstřebání přebytečné soli, dokáže vstřebat až o 40 % soli více. Pečivo nebo chleba rozdělte na větší kousky a povařte v guláši. Hlídejte si, aby pečivo v jídle příliš nezměklo a dalo se stále vytáhnout.
Možná nejznámější radou, jak na přesolený guláš, je smetana. Smetana obecně dokáže jídlo hodně zjemnit, ale i zbavit přebytečné slanosti. Při přidávání smetany do guláše přidávejte na 250 ml smetany i lžičku červené papriky.