Pravidla pro létání s drony. Proč je třeba se registrovat?

pravidla pro létání s drony
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Název malé bezpilotní letouny vám možná moc neřekne. Znáte je však dobře pod názvem drony. V posledních letech prosluli zejména kvůli válce na Ukrajině. My ale nebudeme mluvit o válečných dronech, ale o klasických dronech pro civilní účely. I u nich je však potřeba dodržovat přísná pravidla. Která to jsou?

Koho se týká povinná registrace dronu

Drony jsou oblíbenou zábavou dospělých. Dají se s nimi například pořídit krásné záběry z různých uhlů a výšek.

Před svým první nákupem si nastudujte pravidla. Čeká vás povinná registrace a on-line test, který ověří, jak moc ovládáte dronovou legislativu, jež je v platnosti od konce roku 2020. Je to něco podobného, jako když chcete řídit auto – také musíte znát dopravní předpisy.

Test má celkem 40 otázek, pro jeho úspěšné zvládnutí stačí správně zodpovědět třicet z nich. Přitom počet opakování testu není nijak limitován. Bez této registrace a splněného testu není možné dron provozovat.

Věděli jste například, že ve většině návštěvních řádů památek je zákaz létání bezpilotními prostředky bez předchozího písemného souhlasu? V národních parcích jsou zase ustanoveny bezletové zóny.

Kdy se nemusíte registrovat

Jestliže vlastníte dron s maximální vzletovou hmotností, jež nepřesahuje 250 g, registrace není potřeba. To platí i pro případ, že při dopadu nemůže dron vynaložit vyšší kinetickou energii než 80 joulů.

Pokud dron na sobě nenese kameru či jiným snímačem zachycujícím osobní údaje, pak ani tehdy není registrace nutná.

Proč je legislativa tak přísná

S letícím dronem v oblasti letiště lze snadno způsobit nepříjemnosti přítomným startujícím a přistávajícím letadlům a zcela paralyzovat zdejší provoz. S tím souvisí také vznik velkých škod v řádech milionů korun, což už se dokonce stalo.

Není tedy divu, že jsou evropská legislativa a pravidla poměrně přísné, co se týká dronů a hlídají, kdo daný dron bude provozovat. Znát proto související předpisy je základem. Při jejich poruše hrozí sankce ve výši až 5 milionů korun.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz