
Pomalý počítač dokáže nadělat problémy, proto je potřeba jej občas pročistit. A není to myšleno jen softwarově, ale právě i mechanicky. V počítači se hlavně kolem větráku nahromadí prach, který potom neumožňuje větrání správně chladit a počítač se může přehřívat. Díky tomu se potom může zasekávat a celkově může být pomalejší.
Opatrnost je na místě
Pokud chcete pročistit počítač, který je stolní, tak budete mít celkem jednoduchou práci. V tomto případě bude naprosto stačit ho odpojit od všech kabelů a dát si ho někam na vyvýšený stolek, kde sejmete oba boční kryty počítačové skříně.
Ihned vlastně uvidíte vnitřní prostor počítače, který může být zaprášený. V takovém případě je potřeba veškerý prach a nečistoty dostat ven. Nikdy na to neberte vysavač, který by mohl vysát nějakou důležitou část počítače. Je potřeba použít kompresor nebo si sehnat stlačený vzduch v lahvi.
Jak pročistit počítač, který není stolní?
Pokud se bavíme o notebooku, také to nebude problém. Je důležité ho dokonce čistit častěji než stolní počítač, protože díky menšímu prostoru se rychleji zanese a může se přehřívat daleko rychleji. A jak na to?
Čištění notebooku začnete tím, že sundáte jeho zadní část, tedy zadní dvířka notebooku. Poté ho vyfoukáte pomocí kompresoru nebo stlačeného vzduchu v lahvi.
Dávejte pozor na to, aby notebook byl při svém čištění vždy vypnutý. Úplně ideální je z notebooku vytáhnout baterii dřív, než se ho rozhodnete rozmontovat.
Na co si dát pozor?
Jak již bylo zmíněno, tak je rozhodně potřeba si dát pozor na vysavač. Pokud se nedostanete ke kompresoru nebo stlačenému vzduchu v lahvi, tak vysavač použijte velmi opatrně a obezřetně.
Nikdy neberte na vnitřek počítače mokrý hadr nebo vlhčené ubrousky. Při zapnutí by totiž mohlo dojít ke zkratu celého zařízení.
Pokud se vám už někdy náhodou stane, že by notebook nebo počítač přišel do kontaktu s vodou, tak je nutné ho před zapnutím pořádně vysušit.