Podvodníci jsou bez šance. Pravé zlato od padělku poznáte snadno, stačí nit s vodou nebo magnet

zlato
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Investice do zlata jako bezpečného útočiště bývá dobrou volbou zejména v turbulentních ekonomických časech. Existuje však riziko, že naletíte podvodníkovi. Jak tedy vyzrát na podvodníky se zlatem a rozpoznat pravé zlato? Existují dvě jednoduché metody, které vám pomohou snadno rozeznat zlato od padělku.

Magický magnet

Ačkoliv to může znít divně, magnet se stal neocenitelným pomocníkem v oblasti odhalování padělaného zlata. Je zajímavé, že zlato má vůči magnetům specifickou reakci, která se odlišuje od většiny dalších kovů. Zlato totiž nereaguje na magnetické pole tím samým způsobem, jakým bychom očekávali od jiných kovů. To nám dává jedinečnou možnost k jeho ověření.

Na rozdíl od mnoha dalších kovů zlato nereaguje na magnetické pole stejně přitažlivým způsobem, když tedy přiložíte silný neodymový magnet ke šperku či jinému zlatému předmětu, reakce vám rychle prozradí, zda jde o autentický kus nebo o napodobeninu.

Archimédova metoda

Známý starořecký vědec Archimédés nám zanechal odkaz, který ač starodávný, je stále aktuální. Jeho princip, aplikovaný na testování kovů, se stal klíčem k odhalování pravosti zlata.

Jedná se o metodu vážení zlata ve vodě. Tato technika nabízí rychlé informace o hustotě zkoumaného materiálu. Pokud znáte hustotu zlata, můžete s jistotou určit, zda je předmět skutečným zlatem, či nikoliv. Co je na tomto postupu skvělé, je jeho jednoduchost a minimální potřeba nástrojů. K realizaci testu potřebujete pouze váhu, sklenici naplněnou vodou a nit.

Před ponořením zlata do vody je třeba zjistit jeho hmotnost za normálních okolností. K tomu postačuje běžná přesná váha. Tuto hodnotu si poznamenejte. Následně naplňte sklenici vodou téměř po okraj. K zlatému předmětu připevněte nit, pomocí které budete moci zlato ponořit do vody a také ho snadno vytáhnout.

Pomocí niti ponořte zlato do sklenice tak, aby bylo zlato zcela ponořeno, ale nesmí se dotýkat dna ani stěn sklenice. Tímto způsobem můžete zjistit objem vody, kterou zlato vytlačí. Zatímco je zlato ponořeno ve vodě, zjistěte jeho váhu. Tato váha bude nižší kvůli vztlaku, který na zlato působí.

Porovnejte váhu zlata ve vzduchu s váhou zlata ponořeného ve vodě. Z těchto dvou hodnot můžete spočítat hustotu zkoumaného kovu. Po získání hodnoty hustoty se podívejte na tabulku hustot různých kovů. Pokud se vaše naměřená hustota shoduje s referenční hustotou zlata, máte jistotu, že váš šperk je pravý.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz