Penetrační lak neboli takzvaný penetrák nám přináší jednoduché a zároveň efektivní řešení se spodní vodou. Pokud potřebujete oddělit spodní a vrchní stavbu, tak právě penetrační nátěr pomocí tzv. penetráku je ideálním řešením. Aplikace je rychlá a snadná.
Penetrační nátěr pod asfaltové pásy
Penetrační lak se v prvé řadě používá jako penetrační nátěr pod asfaltové pásy. Hlavní funkcí penetrace je spojení podkladu a zbavení prašnosti. Tento lak udělá z necelistvého povrchu jednu plochu, ke které se dá asfaltový pás přilepit opravdu velice pěkně.
Před samotnou penetrací je potřeba povrch nejprve očistit. Pokud je jen zaprášený, tak ho bude stačit zamést, vysát a nakonec ještě vyfoukat pomocí kompresoru.
Jestliže je povrch silně znečištěn, tak bude potřeba použít vysokotlaký čistič a pomocí vysokého tlaku vody nečistoty z podkladu vyhnat. Pak je potřeba nechat podklad dokonale uschnout a teprve poté začít nanášet lak.
Penetrační lak jako izolace
V případě, že chcete penetrační lak použít jako izolaci, tak budete muset udělat vše, co bylo popsané v horním odstavci.
Rozdíl je v tom, že budete nanášet více vrstev penetračního laku. Jestliže budete chtít izolovat svislé plochy, budete muset použít minimálně 4 nátěry. Na vodorovné ploše postačí tři nátěry.
Nátěry je potřeba nechat vždy pořádně zaschnout. Po nanesení jednoho nátěru je třeba vždy čekat dvanáct hodin, než budete dělat další nátěr penetračního laku. Lak může zmoknout cca po 4 hodinách od nátěru. Pak je však potřeba, aby před další vrstvou dokonale vyschnul.
Jak lak nejlépe nanášet?
Pokud budete natírat větší plochy, tak se rozhodně vyplatí použít váleček, který má jemné chloupky. Jestliže se bude jednat o nátěry menšího rázu, tak je vždy lepší použít štětku, která penetraci daleko lépe vetře do všech skulin.
Penetrační lak se nesmí nanášet nástřikem. Pokud budete natírat celou základovou desku domu před finální izolací, tak si můžete ulehčit práci tak, že si pořídíte smeták. Lak jednoduše po částech nalijete na zem a smetákem rozetřete.