Penetrace betonu je důležitá. Neudělejte však zbytečnou chybu

zakladova deska
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Penetrace betonu je nejdůležitější hlavně ve chvíli, když se chystáte na hydroizolaci základové desky. Hydroizolace se provádí kvůli izolaci spodní vody, která by mohla prostupovat do vnitřních stěn domu. Některé hydroizolace a asfaltové pásy rovnou obsahují i krytí proti radonu. Pojďme se podívat, jak si povrch před penetrací správně připravit, abyste neudělali chybu.

Úprava povrchu před penetrací

Jako první si budete před penetrací muset připravit povrch. Jde o to, aby povrch základové desky byl dokonale hladký pro správné lepení asfaltového pásu. Je nutné mít hladký nejen povrch desky, ale i její boční hranu, kam se bude asfaltový pás vlastně překlápět.

Někdy se může stát, že při betonování základové desky může část betonu protékat kolem bednění a na boku základové desky udělat takové krápníky, které jsou ostré. Ty je potřeba prvně odbouchat kladivem a pak vybrousit do roviny.

Penetrace betonu jedině na čistý a suchý povrch

Jestliže máte broušení hotové, tak je potřeba ještě před penetrací beton dokonale zbavit prachu.

Ideálním postupem je použít průmyslový vysavač, kterým celou desku vysajete, a potom použít vysokotlaký čistič, který pomocí vody dokáže vyrazit i poslední zrnka prachu z betonu. Po použití vysokotlakého čističe je potřeba nechat beton pořádně vyschnout.

Pamatujte, že se penetrace provádí vždy jen na dokonale čistý a suchý povrch. Pokud je pěkný slunečný den, tak budete moci cca po 3 hodinách začít penetrovat.

Jak penetrovat?

Prvně si musíte vybrat správnou penetraci. Některé penetrace se dokonce i ředí vodou, a proto je potřeba je rozředit ve správném poměru. Jakmile do penetrace nalijete vodu, tak je potřeba ji pořádně rozmíchat.

Jestliže máte penetraci, která není ředitelná vodou, tak tu bude stačit už jen rozmíchat. Na beton nanášejte penetraci ideálně pomocí štětky, kterou dokážete vetřít penetraci do každého záhybu. Pokud máte základovou desku ideálně rovnou a hladkou, tak můžete použít i váleček.

V případě, že budete natírat větší plochu, tak v některých případech lze použít i smeták, který má jemné štětinky. Musíte však počítat s tím, že to bude jeho poslední věc, kterou bude dělat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz