Otvory ztraceného bednění. K čemu slouží a jak je ucpat?

ztracene bedneni
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Otvory ztraceného bednění slouží primárně k průchodu betonářské oceli. Jakmile poskládáte ztracené bednění do řady, tak ho musíte vždy vyztužit pomocí betonářské oceli, tedy pruty o průměru, které vám doporučí statik ve statickém posudku vaší stavby.

Otvory ztraceného bednění nejsou zbytečné

Na otvory budete potřebovat betonářskou ocel, která vodorovně zpevní celou výstavbu. Pokud si stavíte menší stavbu bez projektu a posouzení statika, tak použijte pruty betonářské oceli o průměru 8 mm. Tím rozhodně nic nepokazíte.

Důležité je pruty přes sebe správně překrývat a svazovat. Platí pravidlo, že vynásobíte průměr oceli číslem 5. Tedy u průměru 8 mm to bude krát 5 cm a výsledkem bude překrytí roxorů o 40 cm. U průměru 12 mm to pak bude logicky 60 cm.

Překryté pruty je potřeba mezi sebou pevně zadrátovat pomocí vázacího drátu tak, aby každý prut přirozeně navazoval na druhý. Betonářskou ocel je možné i svařit, kde bude stačit svár o délce 10 cm.

Otvory ztraceného bednění budete muset před betonováním ucpat

Konce výstavby většinou končí i otvorem ztraceného bednění, který nemůžete nechat jen tak být. Nebo pokud budete ze ztraceného bednění stavět například sloup, tak budete potřebovat ucpat veškeré otvory tak, aby vám při betonáži a následném vibrování betonu neutíkal beton ven.

Jsou dvě možnosti, jak si s touto situací poradit. Pokud máte ztracené bednění vyskládané, tak můžete otvory zabetonovat pomocí suššího betonu.

To se většinou dělá, pokud má zůstat ztracené bednění jako pohledové. Jestliže si chcete ušetřit práci a ztracené bednění nezůstane pohledové, tak můžete použít montážní pěnu.

Ucpání otvorů pomocí montážní pěny je snadné

Ztracené bednění by před aplikací montážní pěny mělo být suché a čisté. Pro ucpání otvorů vždy zvolte nízko-expanzní pěnu, která zacpe opravdu jen otvor ztraceného bednění.

Po zapěnění pomocí montážní pěny budete muset minimálně dvě až tři hodiny vyčkat, než vám pěna zatuhne a získá dostatečnou pevnost. Po vybetonování přebytečnou pěnu můžete oříznout pomocí zalamovacího nože.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz