Při opravě keramiky si musíte dávat pozor, jaké pojidlo k lepení keramiky vůbec použijete. Je totiž velký rozdíl, zda lepíte okrasnou keramiku, kde v podstatě potřebujete, jen aby to nějak drželo pohromadě, nebo opravujete prasklý záchod či prasklé umyvadlo, kde už je prostě potřeba, aby opravovaný spoj keramické nádoby podržel i vodu.
Oprava keramiky
Rychle a jednoduše můžete opravit keramiku pomocí dvousložkového epoxidu a acetonu nebo jiného odmašťovadla. Vše, co budete potřebovat, je kvalitní epoxid, nádobka na míchání, 3 injekční stříkačky v některých případech i s jehlou a dřevěné míchátko.
Pokud si nechcete špinit ruce, můžete si koupit rovnou připravený aplikátor, který obsahuje dvě lahvičky se špičkou, ve které se vám epoxid promíchá, a vy tak můžete v podstatě rovnou lepit.
V případě, že budete lepit více spojů, tak se vám to příliš finančně nevyplatí a bude lepší si míchat epoxid svépomocí.
Jak lepit keramiku?
Pokud budete lepit jen prasklinu v situaci, kdy ostatní keramika zůstala celá, tak si k injekční stříkačce pořiďte i injekční jehlu, pomocí které epoxid natlačíte přímo do praskliny. Tím prasklinu spojíte a zatěsníte.
Na začátek bude tedy potřeba použít odmašťovadlo. Pomocí acetonu nebo jiného vhodného odmašťovadla se budete snažit lepené místo očistit a zároveň odmastit.
Po odmaštění nechte místo oschnout a můžete přímo do praskliny pomocí injekční jehly natlačit epoxid. Jakmile epoxid zatuhne, tak je možné lepené místo pojistit ještě pomocí výztuhy z obvazu.
Obvaz následně přiložíte přes lepené místo a znovu ho zalijete do epoxidu. Díky obvazu bude celá vrstva pěkně pevná.
Na co si dát pozor?
Pokud se jedná o dvousložkový epoxid, tak si musíte dávat pozor na pokapání okolních míst nebo na epoxid, který protekl skrze prasklinu. Je totiž potřeba ho rychle odstranit, protože po jeho zatuhnutí bude tvrdý jako beton a jen tak ho z něčeho nedostanete.
Při lepení epoxidem si také dávejte pozor na zpracovatelnost. Jakmile epoxid smícháte, tak máte sotva pár minut na jeho zpracování.