Nerezové nádobí v domácnosti. Jak ho udržet v zářivém lesku

nerezove nadobi
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Každý, kdo má nerezové nádobí doma, jistě může potvrdit, že udržovat ho v čistotě není tak jednoduché. Většinou je třeba při čištění nerezového nádobí zapomenout na drhnutí drátěnkou nebo použití agresivních chemických prostředků. Dnes si řekneme tedy i to, jak vhodně čistit nerezové nádobí, abyste ho udrželi v zářivém lesku.

Nerezová ocel

Korozivzdorná ocel neboli nerez či nerezová ocel má zvýšenou odolnost vůči chemické korozi. O korozi věděli již lidé ve starověkém Egyptě i v Řecku. Později například pro ochranu litiny se využívalo pokovování cínem.

U korozivzdorné oceli se jedná o slitinu uhlíku a železa. Má široké pole uplatnění, a to nejen v chemickém či potravinářském průmyslu, ale také ve stavebnictví jako architektonický materiál.

Během první světové války byla korozivzdorná ocel používána ve vojenském průmyslu – například v leteckých motorech. Výzkum a vývoj nerezové oceli se však naplno rozběhl až v prvních dvaceti letech 20. století.

Pro nožířské účely je používána martenzitická korozivzdorná ocel s obsahem chrómu a uhlíku. Feretická korozivzdorná ocel nachází své uplatnění v potravinářství například i na desky pracovních stolů. A využívá se právě i na výrobu kuchyňského nerezového nádobí a náčiní.

Nerezové nádobí

V domácnostech se s nerezem můžeme setkat nejvíce v kuchyni. Vyrábí se z ní dřezy, sporáky, nádobí i kuchyňské náčiní, jako jsou příbory, nože, naběračky.

Mimo kuchyň bývá nerezová ocel použita jak materiál na výrobu venkovního i vnitřního zábradlí či schodišť. Nerez je výborný materiál, který díky svému lesku vypadá na první pohled luxusně.

Jak čistit nerezové nádobí?

K čištění nerezové nádobí je nejlepší měkká nerezová houbička, případně hadřík. Nevhodné je použití dezinfekčních a bělicích prostředků s chlorem nebo tekuté písky či různé čisticí pasty.

Nerezové zábradlí je možné čistit s pomocí mikrovláknové utěrky. Výborně vám v tomto pomohou i vlhčené ubrousky, které smyjí tu největší špínu a prach.

Odolnější nečistotu u dřezu odstraní ocet a jedlá soda, které společně vytvoří bublající směs, cosi se špínou i s vodním kamenem hravě poradí. Pak už jen stačí povrch do vysokého lesku vyleštit utěrkou z mikrovlákna.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz