Nefunkční myčka? Může jít jen o banalitu, odstraňte běžnou příčinu

nefunkcni mycka
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Nefunkční myčka může nejednoho z nás skutečně potrápit. Pokud se to stane třeba před víkendem a vy prostě nikde takhle narychlo opraváře neseženete. Někdy však může stát za nefunkční myčkou opravdu jen naprostá banalita, kterou dokážete opravit svépomocí, čímž můžete navíc ušetřit za výjezd servisního technika.

Myčka nefunguje

Myčka nefunguje, co teď? Nefunkční myčka nemusí hned znamenat vyhozené tisíce korun za opravu. Pokud vás to hodně trápí a chcete myčku opravit co nejrychleji, tak jako první vždy zkontrolujte přívod vody.

Někdy se prostě může stát, že do myčky neteče voda, a proto myčka přestane plnit svou funkci. Dalším možným důvodem nefunkční myčky může být zablokování trysek, které mají za úkol oplachovat nádobí. V tomto případě mechanického zablokování může myčka vyhodit chybu.

Některé novější myčky přímo na displeji rozsvítí název chyby, podle které si můžete v manuálu dohledat, o co se přesně jedná. Co je dále běžnou příčinou?

Myčka zhasla a stále běží odčerpávání vody

Velice častou příčinou nefunkční myčky je problém s ucpaným odpadem, kdy myčka nemůže vodu z myčky odčerpat. Stejně tak se může tento problém projevit i při prasklém těsnění části odčerpávání vody.

V tomto případě vyzkoušejte vytáhnout myčku a opatrně ji naklonit. Pokud je ve spodní části vyteklá voda, tak se může jednat o ucpaný odpad nebo prasklé těsnění.

Jako první vyzkoušejte pročistit odpad, ale také sítko v myčce, kudy voda odtéká. Nejlepším řešením je odpojení hadice odpadu od myčky a protažení pomocí instalatérského pera. Takto mechanicky pročistíte celou cestu odpadu.

Pokud by se problém nevyřešil, tak překontrolujte spodní část myčky. Přesně uprostřed najdete tělo spodního čerpadla, které má za úkol oplachovat nádobí. Toto tělo někdy pozlobí těsnění, které je potřeba vyměnit.

O myčku je potřeba se starat preventivně

O myčku nádobí by se její uživatel měl starat pravidelně. Každá myčka má na svém dně sítko, kde se zachytávají zbytky jídla. Toto sítko je potřeba čas od času vyčistit.

Stejně tak trápí myčku vodní kámen, který je potřeba odstranit. Jednou za dva měsíce můžete k nádobí přilít litr octu, který vodní kámen v průběhu mytí z myčky odstraní. Na vodní kámen a celkově čistotu myčky skvěle fungují i přímo prodávané čističe myčky.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek
Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz