Nastavení plastových oken. Jak změnit letní a zimní provoz oken

plastova okna
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Léto se nezadržitelně blíží a spolu s ním i vysoké teploty. Je proto pravý čas na nastavení plastových oken do letního režimu. Mnoho lidí má na svých plastových oknech možnost změnit letní a zimní provoz, ale neví, jak na to. Dnes si tedy povíme o tom, jak nastavit plastová okna na léto i zimu.

Letní a zimní provoz

Plastová okna jsou pro manipulaci velice příjemná a dokážou dobře plnit jak funkci těsnící z hlediska teploty, tak také dobře odhluční zvuky z rušné ulice. Na plastových oknech toho ale najdete pozitivního ještě mnohem více.

Těsná plastová okna udrží zpravidla vzduch uvnitř místnosti dlouhou dobu. Důsledkem toho je neodvětraná místnost, kde se hůře dýchá.

V zimě je to žádoucí, naší snahou je udržet v místnosti co největší teplo, což je díky plastovým oknům zcela reálné. V létě je ale naším cílem naopak častěji větrat. Aby mohla okna pohodlně dýchat, je proto dobré je nastavit do letního režimu.

Letní a zimní nastavení plastových oken

Pokud si nechcete připadat během letních měsíců v bytě jako ve skleníku, nastavte okna na letní režim. Okna díky tomu budou propouštět více vzduchu najednou.

Kombinaci letního a zimního provozu všechna plastová okna nemají, proto je dobré na to myslet již při výběru oken. Správným nastavením plastových oken v každém případě zlepšíte tepelný komfort v interiéru, ať jde o jakékoliv období.

Jak nastavit plastová okna?

Na boční hraně plastového okna najdete šroub, který můžete povolovat a utahovat pomocí imbusového klíče. Existují ale varianty nastavení oken, pro které je potřeba speciální klíč výrobce. To si je potřeba zjistit na konkrétním okně.

V případě, že ho přitáhnete o 90 stupňů, bude se s kličkou u okna vždy hůře otáčet, ale okna budou těsnit, což je zimní režim. Jestliže těsnění naopak povolíte o 90 stupňů zpět, získáte možnost nastavení na letní režim a vzduch bude přes okno více proudit.

Okno tedy můžete dostat do režimu letního nebo zimního větrání přitažením nebo naopak povolením šroubu v kování. Pokud zůstane šroub v kování utažený, nastavíte okna do zimního režimu. Pokud ho naopak povolíte, dostane se vaše okno do letního režimu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz