Nákup terária není noční můra. Poradíme, na co se zaměřit

Zdroj: Pixabay
Autor: PR článek

Terárium nám slouží k chovu domácích mazlíčků, ale také k pěstování exotických rostlin. Při nákupu takového terária musíme v prvé řadě vědět, jakého živočicha si budeme pořizovat. Může se stát, že si koupíme terárium s tím, že si až časem do něj nějakého toho mazlíčka pořídíme. To je ale špatný postup. Každé chované zvíře v teráriu má jiné nároky na chov. Od toho se odvíjí například velikost terária, teplota a vlhkost uvnitř terária a jejich umístění například na výšku.

Terárium rozlišujeme podle druhu zvířete, které v něm chováme. Určitě bychom měli mít na paměti, že takové terárium by mělo zvířeti zajišťovat přibližně stejné podmínky jaké jsou v jejich domovině. A proto je vhodné si před pořízením zvířete nastudovat,  z jaké části naší zeměkoule pochází.

Druhy terárií vybírejte podle zvířete

Při zběžném pohledu si laik rozdílů mezi terárii ani nevšimne. Přiblížíme si základní skupiny, dle kterých jednotlivá zvířata dělíme.

Terária pro plazy

Velice oblíbenou a nejrozšířenější skupinou budou určitě plazi. Zde patří zejména želvy, ještěrky a plazi. Tato zvířata vyžadují hodně tepla, a proto musí být terárium na to přizpůsobeno. Plazi čerpají teplo ze svého okolí, jelikož nejsou schopni sami si vlastní teplotu vyrobit.

Dovedou například čerpat teplo z nahřátých kamenů, tmavého podkladu nebo dokonce dokážou změnit svou barvu, aby načerpali více tepla. Největším zdrojem je slunce, které nám nahrazují nainstalované žárovky či topné podložky. Jestliže si pořídíme například chameleona, měli bychom terárium umístit na výšku, abychom zvířeti umožnili šplhat po větvích.

Terária pro obojživelníky

Další skupinou jsou obojživelníci. Mezi zástupce této skupiny patří především žáby a mloci. Zde si musíme uvědomit, že jsou to živočichové, kteří milují vodu a potřebují tedy vlhkost. Zařízení takového terária je jednoduché. Pomocí na dno nasypaného štěrku a následně nasypaného rašelinového substrátu udržíme v teráriu vlhkost. Také je vhodné nasadit rostliny, které rosíme. Terárium bychom měli osvětlovat zářivkami s UV složkou světla. Jestliže tak neučiníme, je třeba zvířatům doplňovat vitamín D formou prášku.

Terária pro hmyz a pavouky

Neopomenutelný je také chov hmyzu a pavouků. I zde je třeba si promyslet, které zvíře budeme vlastně chovat. Každé má určitě díky své velikosti různé nároky na velikost terária. Zde bude určitě důležité, aby víko terária těsně přiléhalo, aby nebyla možnost úniku ani toho nejmenšího hmyzu. Například chov některých druhů pavouků není vhodný pro každého majitele terária, jelikož mohou kousat a být jedovatí.

Důležité je v takovém chovném teráriu zajistit ventilaci, abychom zabránili vzniku plísní, jelikož při chovu pavouků je potřebná dostatečná vlhkost. Co se týká teploty při chovu pavouků je třeba ji udržovat v rozmezí 22-28 °C. Vyšší teplota by mohla být zvířecímu životu nebezpečná. Pro vytápění je taktéž třeba více-spektrální žárovka, případně topný kabel nebo topná podložka.

Pavouci se dělí do 3 skupin

Ovšem i takoví pavouci se rozdělují do 3 základních skupin – zemní, podzemní a stromoví. K tomu jim také musíme terárium uzpůsobit. Jak již název napovídá, musíme pavoukům v prvé řadě uzpůsobit půdu v teráriu. Zemní pavouci potřebují půdu pevnější, podzemní pavouci naopak substrát ve výšce 15-20 cm, aby se bylo kam zahrabávat. No a stromovým pavoukům samozřejmě zařídit nějakou tu větev v teráriu na výšku, aby bylo kam šplhat.

Terária pro plže

Takovou trošku „raritou“ je chov plžů, ale získává si srdce stále více teraristů. Šneci nejsou nároční na velikost terária. Jako podklad poslouží vlhký lignocel.

Poznejte zvíře ještě předtím, než si ho pořídíte

Tak to byl jen základní výčet toho, na co si dávat pozor při nákupu terária. Jak již bylo řečeno, v prvé řadě si musíme nastudovat podmínky pro chov toho určitého druhu zvířete.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz