Na mulčovací fólii zapomeňte. Nahraďte ji kartonem a ušetřete

mulčování
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Mulčovací fólii používají zahradníci už delší dobu, ale čím dál více z nich v poslední době hledá ekologičtější a levnější alternativy. Mnoho zahradníků tak přechází na použití přírodních materiálů, které jsou téměř zdarma a často mohou fungovat lépe než kupovaná fólie. Jednou z takových alternativ je karton, který je skvělým materiálem pro mulčování.

Karton jako ideální mulčovací materiál

Karton je vhodným materiálem pro mulčování, ato zejména u těch zahrad, kde se majitelé snaží minimalizovat používání chemikálií.

Tento materiál je zcela přírodní, skládá se z celulózy, dřeva a sběrového papíru, což znamená, že je bezpečný pro životní prostředí. Navíc se během několika měsíců úplně rozloží, což z něj činí ideální přísadu do kompostu.

Karton je také účinnou bariérou proti růstu plevele, což zahrádkářům ušetří čas strávený trháním a odstraňováním nežádoucích rostlin. Stačí ho rozložit v jednolité vrstvě na místa, která chcete chránit před plevelem, a poté ho zasypat vrstvou dalšího přírodní mulče.

Jak použít karton jako mulč?

Pouhý karton k účinnému mulčování nestačí, protože je lehký a může ho snadno odvanout vítr či nadzvednout rostliny, které se pod ním nacházejí. Je třeba ho tedy zasypat vrstvou přírodního materiálu, který pomůže udržet karton na místě a zároveň dodá zahradě estetický vzhled.

K zasypaní kartonu můžete použít různé přírodní materiály, jako je tráva, sláma, seno nebo štěpka z listnatých stromů, která vznikne drcením větví z prořezu. Můžete je aplikovat i kolem zeleniny, ale nezapomeňte ponechat malý prostor kolem rostlin, aby se mulč přímo nedotýkal jejich stonků.

Takový přírodní mulč vypadá nejen dekorativně, ale také přispívá k výživě půdy a rostlin, které pod ním rostou. Například štěpka z listnatých stromů se hodí nejen do přírodně vypadajících zahrad, ale také pomáhá postupně zlepšovat kvalitu půdy.

Nezapomeňte na dostatečnou vrstvu mulče

Abyste dosáhli co nejlepšího účinku mulčování, je důležité aplikovat alespoň 10 cm vysokou vrstvu mulče. Tato vrstva zajistí, že plevel pod ní nedostane žádné světlo a snadněji zahyne

I když žádná mulčovací metoda není stoprocentní a občas se objeví plevel i v nejlepších vrstvách mulče, při použití dostatečné vrstvy materiálu budete mít mnohem menší množství plevele na své zahradě.

V případě, že se nějaký plevel přeci jen objeví, jde snadno odstranit díky vrstvě mulče. Dostatečně silná vrstva také zajišťuje, že půda zůstane vlhká a chráněná před vysycháním, což je důležité pro zdravý růst rostlin.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz