
Každý z nás má vzpomínky na pokrmy z dětství,které se vryly do paměti. Pro mě jsou to bezesporu bramboráky, které dělá moje babička. Ty její jsou vždy křupavé, chuťově bohaté a hlavně mají jedno tajemství, které z nich dělá naprosto jedinečný zážitek. Přesně tohle tajemství vám dnes chci prozradit.
Jaké brambory jsou nejlepší pro bramboráky?
Výběr správného druhu brambor je klíčový. Babička vždy používá brambory s vyšším obsahem škrobu, které dodávají výsledným bramborákům správnou konzistenci. Varovně mě upozorňuje, že nováčkovské brambory nejsou ideální. Jejich vláknitost může způsobit, že bramboráky se nedrží pohromadě.
Kromě přípravy brambor je důležité je také důkladně oloupat a nastrouhat. Čím jemněji je nastrouháte, tím lépe se bramboráky spojí. Většina lidí ale zapomíná na to, že po nastrouhání je dobré je nechat chvíli odstát. Tím se uvolní voda a zbytečně tak nezředí těsto.
Zajímavé je, že u babičky nikdy nepoužíváme brambory, které jsou z obchodu, ale sáhneme po vlastních ze zahrady. Odkud brambory pocházejí, ovlivňuje nejen chuť, ale i tuhost těsta. Pěstování ekologicky je pro babičku zásadním faktem, který se odráží ve všech jídlech, co vaří.
Na chuť bramboráku mají vliv také přípravné techniky. Babička má svůj specifický postup – brambory dokonce “ochutnává” hned po nastrouhání. Tím se také ujistí, že bramboráky budou perfektní. Nikdy nezapomene dodat sůl, protože bramborům se musí dostat správného koření, aby vynikla jejich přírodní sladkost.
Tajemství jedné suroviny
O tajné ingredienci, kterou babička přidává do svých bramboráků, vám prozradím, že jde o česnek. Právě tento aromatický zázrak dodává bramborákům jedinečnou chuť a výraznost. Babička ho vždy přidává čerstvý a jemně prolisovaný. Výsledkem je fantastická kombinace, která okouzlí vaše chuťové pohárky.
Navíc česnek je známý svými zdravotními účinky. Je to přírodní antibiotikum, které posiluje imunitu, a kdo by nechtěl, aby tu jeho babičky robily nejen dobrou chuť, ale i prospívaly zdraví? Činnost česneku je skvělá nejen v jídle, ale i v rámci preventivní péče.
Pokud máte rádi experimenty, můžete vyzkoušet různé množství česneku. Babička doporučuje začít s jedním stroužkem, ale pokud jste česnekoví nadšenci, klidně pokořte dávku na dva. Je však dobré si uvědomit, že složení česneku postupně ovlivní konečnou chuť vašeho bramboráku.
Česnek by se měl přidat do těsta v posledním kroku. Tím se maximalizuje aroma,které se během smažení ještě více uvolní. Když babička smaží bramboráky, celá kuchyně se naplní úžasnou vůní, kterou si jen těžko lze představit!
Jak na dokonalé smažení?
Smažení bramboráků je dalším důležitým krokem, který ovlivní celkový výsledek. Babička vždy používá směs oleje a sádla. Tento kombinovaný tuk zajistí, že bramboráky budou dokonale křupavé a zlatavé. Sádlo přidává bohatou chuť, zatímco olej pomáhá docílit správné konzistence.Teplota pánve hraje klíčovou roli. Ještě před smažením vždy babička zkouší kapku těsta na pánvi. Když tkví v kroužku, je čas začít. Příliš nízká teplota by způsobila, že bramboráky budou mastné a nezhnědnou. Zato příliš vysoká teplota by je spálila.
Před samotným smažením babička vždy pečlivě formuje těsto do rovnoměrných placků. Důležité je, aby měly stejnou tloušťku. Tím se zaručuje rovnoměrné propečení. Babička se nikdy neuspokojuje se špatným tvarem – k tomu má svůj řemeslný cit.
Oba konce smažení se snaží udržovat stejné. Pravidelně je obrací,aby se s nimi neudělaly černé skvrny. Bramboráky jsou hotové, když je cítit lahodná vůně a mají zlatavý povrch. Když konečně přijdou k namáčení,víte,že se po něm budete oblizovat!