Luxusní jídlo ze starého chleba vdechne chlebu nový život. Nevyhazujte ho

jidlo ze stareho chleba
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Chleba je jednou z našich nejběžnějších potravin, kterou používáme v podstatě každý den. Asi ale znáte tu nemilou situaci, kdy se vám kůrka chleba promění v tvrdou jako kámen. Co se starým chlebem poté udělat? Máme jasnou odpověď. Místo toho, abyste starý chleba jen tak vyhodili, proměňte ho v luxusní pochoutku.

Chlebový ježek

Může se zdát, že starý chleba, který vám leží už pár dnů doma, již není poživatelný, ale s trochou kreativity a péče mu vdechnete nový život v podobě jakéhosi chlebového ježka.

V prvním kroku tedy uděláte do kůrky hluboké zářezy, a to jak příčně, tak i podélně a vytvoříte tím tvar ježka. Hlavní je dát si pozor na to, abyste chleba nepřeřezali. Tato fáze vyžaduje jemnost a trpělivost, ale konečný výsledek stojí za to.

Náplň

Když je chleba připravený, je čas ho naplnit. Můžete k tomu použít jakékoliv suroviny, které máte po ruce. Může to být šunka, slanina, cibule, sýr nebo cokoliv jiného, co máte rádi. Možnosti jsou prakticky nekonečné a umožňují vám experimentovat s různými kombinacemi chutí.

Suroviny následně pečlivě vložte do předem udělaných zářezů v chlebu. Nejenže tyto suroviny v chlebu dodají výslednému jídlu jedinečnou chuť, ale také zvýrazní strukturu ježka.

Zářezy naplněné surovinami vypadají jako ježčí ostny, což dodává celému jídlu kreativní a zajímavý vzhled. Nejde jen o luxusně vypadající pokrm, ale také nápaditý způsob, jak starý chleba využít. Místo toho, abyste ho vyhodili, proměníte starý chleba v nové jídlo, na kterém si pochutnáte.

Pečení

Jakmile je chleba náležitě naplněný, je čas na jeho pečení. Abyste se vyhnuli připálení, dejte chleba na pečící papír a vložte ho do zapékací mísy.

Před pečením ještě potřete chleba rozpuštěným máslem, které dodá pokrmu lepší a výraznější chuť. Kromě toho posypeme povrch strouhaným sýrem. Důležitou roli hraje také zelenina, můžete přidat petrželku nebo jarní cibulku.

Po přikrytí alobalem pečte v předehřáté troubě na 180 stupňů asi cca 20 minut. Poté alobal sundáme a necháme dalších 15 minut dopéct. A máte hotovo, vaše luxusní jídlo ze starého chleba je na světě.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz