Kvašený zeleninový salát. Jak fermentovat zeleninu

kvaseny zeleninovy salat
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

V dnešní době patří kvašený zeleninový salát mezi žádané přílohy k jídlům. Kvašená zelenina obsahuje bakterie mléčného kvašení. O fermentaci zeleniny poté najdete spoustu článků, které dokazují, jak moc je kvašená zelenina zdraví prospěšná. Jak doma fermentovat zeleninu?

Kvašený zeleninový salát

Vyrobit si doma kvašený zeleninový salát můžete v podstatě z jakékoliv zeleniny, ale jako základ použijte vždy zelí, které dokáže rychle a dobře kvasit. Zelí je potřeba předem nakrouhat. Potom vezmete mrkev, kterou nastrouháte najemno, a cibuli nakrájenou na kostičky.

Do kvašené zeleniny rozhodně patří křen, cuketa, okurky, kedluben nebo červená řepa. Ze všech těchto zelenin si můžete vybírat a přidat je na kvašený zeleninový salát. Zeleninu je potřeba vždy pořádně očistit a nakrájet nebo nastrouhat na jemné kousky.

Jak fermentovat zeleninu?

Vyberte si vhodnou velkou nádobu, kde může kvašený salát zrát a pracovat. Na každý kilogram zeleniny, která má kvasit, je potřeba přidat lžičku soli, špetku kmínu a kousek hořčičného semínka.

Po přidání soli začne zelenina pouštět vodu. Nechte ji tedy nasolenou minimálně hodinu a potom z ní vymačkejte všechnu přebytečnou vodu.

Po vymačkání vody je potřeba zeleninu pořádně natlačit do sklenice nebo nádoby, ve které bude moci kvasit. Velmi důležité je zeleninu zatížit tak, aby její horní okraj byl zalitý pod vodou, kterou zelenina pustí.

Kvašená zelenina se hodí ke každému jídlu

Nebojte se kvašenou zeleninu podávat ke každému slanému jídlu. Svou specifickou chutí se opravdu ke všemu.

kvašený salát
kvašený salát

Kvašenou zeleninu však můžete pojídat i jen tak. Její velkou výhodou je, že vydrží dlouho. Je však potřeba ji pořád uchovávat ve vodě ze zeleniny.

fermentovany salat
fermentovany salat

Během kvašení i konzumace můžete očekávat pro někoho nepříjemný zápach, který je s tímto procesem spojený. Pokud budete zeleninu zavírat do sklenice, tak nikdy ne se šroubovacím víčkem.

V průběhu kvašení se totiž uvolňuje vzduch, který musí ze sklenice odcházet. Proto je důležité sklenici nikdy nedotahovat, mohlo by dojít k jejímu prasknutí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz