Klestí z lesa můžete snadno využít při vytápění domácnosti stejně nebo velmi podobně jako dřevo. V lese je povolené si zdarma nabrat klestí pro vlastní spotřebu. Musíte však dodržovat všechna pravidla lesa a rozhodně si například nepřijet bez ohlášení autem přímo do lesa. Ideální k tomu je ručně tlačený vozík a sběr klestí tak spojit třeba s rodinnou procházkou.
Klestí v lese
Rozdíl mezi klestím a dřevem je v průměru dřeva. Za klestí se považuje vše, co má v průměru méně jak 7 centimetrů. Klestí poté můžete využít k vytápění domu krbem nebo i například na zahradě při posezení s rodinnou při opékání buřtů.
Pokud najdete v lese dřevo o průměru větší než 7 centimetrů, tak už si ho nemůžete jen tak vzít a musíte se jít domlouvat s majitelem lesa a dřevo pak případně odkoupit. V případě, že si domluvíte těžbu svépomocí, tak dřevo nebývá ani tak drahé, jako když si ho necháte dovézt domů naštípané.
Sběr klestí
Stejně jako u dřeva, tak i u klestí platí, že ho musíte mít před pálením suché. V případě, že s ním budete topit venku, tak jeho vlhkost až tak nevadí, jen vám bude oheň hodně kouřit a posezení u ohně nebude zrovna pohodlné.
Pokud však s klestím chcete topit vevnitř, například v krbových kamnech, tak je potřeba ho mít opravdu dobře vysušené. V tomto případě se vyplatí klestí krátit na cca 40 centimetrové kusy a skládat ho podobně jako dřevo.
Klestí musí mít při skladování jasně dané hranice, skládejte ho proto do prostoru, kde se může opřít, protože s jeho váhou hrozí rozfoukání větrem či pád při změně tvaru během vysychání.
Rada na závěr
Pokud budete chtít klestí krátit na stejně velké kusy, tak to nedělejte větvičku po větvičce. Ideální je nabrat si do rukou například 10 větviček naráz a řezat je na cirkulární pile.
Jestliže chcete zvýšit efektivitu topení, tak si sežeňte přírodní provázek a klestí svazujte do menších otýpek. Budete tak efektivněji topit a na přikládání to bude pohodlnější.