Kam dát kolo v bytě? Zavěšením kola na zeď si uvolníte místo

kolo na zed
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Kolo v bytě obvykle zabírá hodně prostoru, kam ho tedy dát, aby tomu tak nebylo? Odpovědí je vaše zeď. Zavěšením kola na zeď ušetříte v bytě opravdu hodně místa, a to zvláště u početnějších rodin. Pří výběru držáku kola myslete vždy na jeho spolehlivost a rozhodně nepodceňujte ani kvalitní montáž držáku na zeď.

Jak pověsit kolo na zeď?

Většinou máte na výběr ze dvou možností, a to pověsit kolo na zeď za přední kolo nebo za pedál kola. Pojďme si rozebrat, jaké jsou výhody a nevýhody obou typů zavěšení.

Kolo na zeď za pedál

Pověšením kola na zeď za pedál ušetříte ve svém bytě nejvíce místa, protože ho můžete pověsit až nad úroveň hlavy.

Vždy musíte počítat s výškou řídítek tak, aby se kolo pohodlně vlezlo mezi držák a strop. Nevýhodou této možnosti je trochu složitější věšení kola, kdy budete potřebovat minimálně žebřík.

Při zvolení této varianty musíte dávat opravdu velký pozor na správné upevnění, protože je na držák vyvíjena velká páka, a tím by mohlo dojít k vytržení držáku ze stěny.

Ve většině případů mají tyto držáky nosnost maximálně 30 kg.

Kolo na zeď za přední kolo

Trochu jednodušší zavěšení kola na zeď je za přední kolo, kdy stačí na zeď nebo ke stropu připevnit držák na kolo ve tvaru háku, za který zaháknete přední kolo. Toto věšení kola je celkem jednoduché a zvládnete ho ze země.

Nevýhodou této metody uložení kol je, že kolo zabírá mnohem více místa. Tuto metodu uložení kol můžete využít při aktivním využívání kola, kdy ho budete věšet a sundávat denně.

Držák kol na zeď

Ve většině případů rovnou s držákem kol budete mít v balení i hmoždinky do zdi, pomocí kterých budete držák do zdi připevňovat. Většinou se jedná o tři hmoždinky a tři šrouby v balení.

Jako první si musíte umístění držáku na kolo pořádně vyměřit. Hned jak budete vědět, kde přesně by měl držák být, tak si ho na daném místě přidržte a pomocí tužky si obtáhněte na stěnu díry, které budete muset vyvrtat.

Pomocí posuvného měřidla si změřte průměr hmoždinek a vyvrtejte přesnou díru na hmoždinku. Vyvrtanou díru pořádně vyčistěte a zasuňte připravenou hmoždinku. Potom už držák jen přitáhnete pomocí šroubů a máte hotovo.

Pokud máte dražší kolo, tak bude lepší svůj držák prvně otestovat pomocí podobně těžkého závaží, které zavěsíte na držák.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz