Jak zjistit výpadek proudu během dovolené. Použijte v lednici trik s mincí

v lednici
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Lednice a mrazák, které nonstop chladí vaše potraviny, jsou v neustálém běhu. Někdy se však stává, že dojde k přerušení dodávky proudu a pokud trvá dlouho, potraviny chlazení ztratí a začnou se kazit. Zvlášť problematické to je ve chvíli, kdy se tak stane během vaší dovolené. Nemusíte to totiž vůbec poznat a po návratu – kdy již lednice s mrazákem opět chladí – zkažené potraviny sníst. Jak ale poznat, zdali byl mrazák během vaší nepřítomnosti bez proudu?

Trik s mincí

V době, kdy máte doma plný mrazák masa, je výpadek proudu velkým problémem. Taková situace asi nejspíš nikoho nepotěší. Maso, které během výpadku proudu roztaje, bude pravděpodobně na vyhození.

Abyste si mohli být pevným zamrazením po celou dobu vaší dovolené jisti, vložte do vašeho mrazáku hrnek s vodou.

Na zamrzlou hladinu vody v hrnku potom položte obyčejnou minci. Pokud tato mince zůstane na původním místě, ve stejné poloze a neklesne ani trochu pod hladinu vody, můžete si být jistí tím, že k výpadku elektřiny nedošlo.

Pokud ale najdete minci na dně hrnku, vaše lednice byla nejspíš bez proudu, a to pravděpodobně dlouho, možná i několik dní. Maso, zmrzliny, mražené i jiné potraviny je v takovém případě potřeba zlikvidovat.

V takovém případě nemůžete mít jistotu, že se v potravinách nenachází škodlivé bakterie včetně salmonely, která může po požití těchto znehodnocených potravin osídlit vaše střeva a natropit hodně problémů.

Výpadek proudu znamená většinou vyhození potravin

Maso, které necháte nějakou dobu při pokojové teplotě, se může díky změnám teplot rychle kazit. I přesto, že dojde k úplnému opětovnému zmražení, ztrácí potraviny na kvalitě.

I krátká pauza a přerušení dodávek elektrického proudu vede k tání potravin. Je potřeba se prostřednictvím výše popsaného triku ujistit, zda a na jak dlouho byly dodávky přerušeny.

Pokud bude mince až na samém dně, potraviny ihned zlikvidujte a nekonzumujte je.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz