Jak začít chovat slepice. Mějte domácí vajíčka každý den

domaci vajicka
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Začít chovat slepice není těžké, odměnou jsou poté velká a lahodná domácí vajíčka. Taková vejce, jaká budete mít od domácích slepic, v obchodě prostě jen tak nekoupíte. I když chovat slepice složité není, tak to chce nutnou a nezbytnou přípravu ještě před tím, než si slepice domů dovezete.

Jak začít chovat slepice

Pokud se rozhodnete chovat slepice, tak jim jako první musíte zařídit kvalitní kurník, který by měl mít rozměr minimálně 2 x 3 metry v případě chovu do 5 slepic. Pokud se jich rozhodnete chovat více, tak by se měl rozměr kurníku zvětšovat.

Kurník musí mít dvířka, okno a v případě, že budete chtít mít domácí vajíčka i v zimě, tak budete muset řešit i topení. V kurníku by neměla teplota klesnout pod 10 stupňů.

Stejně tak je důležité při stavbě myslet na izolaci i skrz parné letní dny, kdy by bez izolace mohla vnitřní teplota vystoupat na neúnosnou hodnotu.

Z čeho postavit kurník?

Na kurník můžete využít cokoliv, co odolá povětrnostním podmínkám. Můžete si udělat kostru ze střešních latí, ze kterých pak ze zbytků můžete vytvořit i bidýlka.

Jakmile budete mít hotovou kostru, tak bude stačit udělat podlahu, kde by se měla izolace nacházet také. Ideální je použití polystyrenu pro správnou izolaci.

Až budete mít kostru i podlahu, tak uděláte stěny například z osb desek nebo jiných velkoformátových desek. Stejně tak je důležité pak izolovat i stěny a střechu.

Pokud uděláte střechu také ze dřeva, tak přes ni budete muset položit asfaltový pás, který vám bude střechu dobře izolovat.

Podívejte i na náš detailnější návod, jak postavit kurník.

Jak správně chovat slepice

Slepice jsou v podstatě všežravé, takže jim můžete dávat pšenici, zbytky od oběda z domácnosti a další. Důležité je myslet i na přísun vitamínů, tuků a bílkovin. Jak kvalitně budete svoje slepice krmit, tak kvalitní vám budou produkovat vejce.

Slepice se musí na noc zavírat, aby je nenapadla kuna nebo například liška. Můžete si pořídit i automatická vrátka, která se sama zavřou v určený čas.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz