Jak zabezpečit střechu. Aby v zimě neunikalo teplo a v létě se nepřehřívala

teplota v podkrovi
Zdroj: Pixabay
Autor: Roman Mach

U podkroví domu je potřeba řešit dva základní problémy. Zabránit nadměrným únikům tepla přes střechu v zimě a nadměrnému přehřívání střechy během léta. Jaká správná opatření můžete tedy pro vaši střechu přijmout?

Tepelná izolace střechy

Správně navržená a realizovaná tepelná izolace pro vaši střechu je z hlediska tepelné pohody v podkroví rozhodující. Stejně důležité je použít i vhodná střešní okna. Okna by měla mít solární faktor zasklení (označený jako g-hodnota) co nejnižší, ideální na úrovni 0,4 až 0,5.

Solární faktor určuje, kolik energie ze slunečního záření proniká do interiéru v podobě tepla. Čím je tato hodnota vyšší, tím se interiér více přehřívá.

Zatímco v zimě jsou solární zisky vítány, v létě je třeba okna vhodně zastínit. Pokud nechcete již zabudovaná starší střešní okna vyměnit, můžete je vybavit například roletami.

Jedním z dalších z možných řešení proti přehřívání podkroví je instalování klimatizačních zařízení. Zde je však třeba být obezřetný a volit zařízení s nízkou spotřebou energie.

V případě tepelných čerpadel je zároveň vítáno ekologické chladivo. Funkci chlazení nabízí v současnosti i některé rekuperační jednotky.

Prostupy přes střechu

Každý prostup přes střešní krytinu představuje zvýšené riziko nejen zatečení do střešní konstrukce, ale také úniku tepla. Proto je třeba používat systémová řešení, která jsou navržena na míru dané krytiny.

Výrobci střešních krytin nabízejí komplexní systémy i pro spolehlivé a vodotěsné napojení keramické přestupové tašky na střešní fólii a krytinu pro odvětrání, anténu nebo solární systém.

Efektivní řešení nepředstavují ani malé monoblokové klimatizační jednotky. Doporučujeme spíše zabudovat splitová nebo multisplitová klimatizační zařízení. Ty zajistí nejen požadované ochlazování prostoru, ale mají také mnohem tišší provoz, protože jejich chladící kompresor se nachází v exteriéru.

Ke stínění střešních oken určitě doporučujeme pořídit žaluzie nebo rolety do interiéru nebo exteriéru. Pomohou také stínící markýzy.

V neposlední řadě je velmi důležitý i samotný přístup jednotlivých obyvatel v domácnosti ke stínění a větrání. Když je venku horké slunečné počasí, všechna okna a stínící prvky by měly zůstat zavřené. V zimě větrejte krátce a intenzivně.

Střešní okna

Všechna střešní okna by měla být velmi dobře utěsněna a je jedno, zda jsou osazena v obvodovém plášti nebo ve střeše.

K tepelné izolaci dále přispívá správně tepelně zaizolovaná střecha. Pronikání tepla do interiéru zabráníte například zavřenými klasickými okenicemi či moderními roletami a žaluziemi. Dřevovláknitá izolace zabraňuje přehřívání střechy díky vysoké hodnotě fázového posunu. Paropropustná podstřešní fólie, brání vniknutí větru a vody do střechy.

Pro splnění požadavku na energetickou účinnost a zajištění funkčnosti střešní konstrukce je třeba dosáhnout maximální vzduchotěsnosti a zároveň ochrany střešní konstrukce před vlhkostí. Za tímto účelem jsou na trhu dostupné víceúčelové parotěsné fólie (parobrzdy).

Utěsnění střechy

Tepelně zaizolovaná střecha nechrání jen před úniky tepla v zimě, ale také před přehříváním v létě. Pro tepelnou izolaci z interiéru je vhodné použít tepelnou izolaci na bázi minerální vlny nebo dřevovlákna. Z exteriéru lze použít např. PIR izolační desky.

Jednotlivé uvedené materiály se ve svých tepelněizolačních vlastnostech moc neliší. Proto je v podstatě jedno, kterou si vyberete. Důležité je, aby střecha byla zaizolována.

Parobrzda ze strany interiéru a paropropustná podstřešní fólie z exteriéru se starají nejen o suchou střechu a tepelnou izolaci, která střechu tepelně izoluje, ale vytvářejí také vzduchotěsnou vrstvu, přes kterou nic nepronikne.

Zároveň, jsou-li správně zabudovány, napomáhají ochraně před horkem pod střechou. Doporučujeme používat systémová řešení, která tvoří fólie, lepící pásky a utěsňovací materiály od jednoho výrobce.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz