Jak využít staré citróny. Zbytečně je nevyhazujte

vyuziti citronu
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Citróny máme doma v kuchyni skoro všichni. Staly se nepostradatelnou součástí našich pravidelných nákupů a život bez nich si vlastně dokážeme představit asi jen stěží. Chceme si citrón vymačkat do čaje, nastrouhat jeho kůru do bábovky nebo jeho plátkem ozdobit smažený řízek.

Jak využít citróny?

Když používáme citrón pro běžné a již zmíněné účely v kuchyní, tak většinou chceme, aby šlo o citrón čerstvý. Pokud není, máme tendenci jej vyhodit do koše (v lepším případě na kompost). To ale není nutné, staré citróny lze využít i jinak.

Staré citróny rozhodně nepatří do odpadkového koše. Mohou mít totiž všestranné využití v domácnosti, pojďme se nyní podívat na některé další možnosti využití citrónů.

Citrón do myčky

Pomocí plátků citrónů, které vložíte do myčky vrátíte vašemu nádobí opět šmrnc a lesk. Do horní přihrádky myčky na nádobí přidejte navíc ještě misku s citronovou šťávou, která dodá vašemu nádobí i příjemnou citrónovou svěžest.

Myčku můžete spustit na běžný mycí program. Nádobí, které z myčky vytáhnete, bude nejen lesklé, ale zároveň i brilantně čisté.

Aby váš byt svěže provoněl

Vůní z citrónů provoňte i celý byt pomocí domácího spreje. Ten si můžete snadno vyrobit i vy sami doma. Postačí vám k tomu pár starých citrónů, lahvička s rozprašovačem, ocet a voda.

Všechny ingredience nařeďte ve stejném poměru. Pomocí sprejového rozstřikovače naneste roztok na všechny znečištěné povrchy. Nechte roztok chvíli působit a poté ho utřete utěrkou do sucha.

Staré citróny se mohou hodit právě i na nerez

Pokud na běžný úklid ve vaší koupelně sami nestačíte, vezměte si na pomoc citróny. Ty vymačkejte do malé misky s pár kapkami vody, přidat můžete trochu octa a jedlé sody.

Vznikne vám kašička, kterou postačí nanést abrazivní houbičkou. Umyjete s ní bez problémů například usazeniny na vašich vodovodních bateriích.

Hodit se může i na zašlé kuchyňské prkénko

Citróny, které mají skutečně různorodé využití se hodí i k úklidu ve vaší kuchyni. Takové kuchyňské prkénko, které je často zanesené od syrového masa, nebo zeleninových šťáv pustí díky citrónové šťávě i ty nejzažranější fleky.

Pokud smícháte citrónovou šťávu se solí, vznikne vám dokonalý čistící prostředek na nádobí. Půlkou citrónu můžete ještě pro lepší efekt chvíli přejíždět povrch prkénka, dokud fleky úplně nezmizí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz