Zlomený klíč v zámku vás potrápí nejvíce v situaci, kdy třeba zrovna někam spěcháte. Dnešní klíče se často vyrábí z materiálu, co je měkký, a klíč má tak tendenci časem prasknout. Děje se to hlavně u starších zámků, které už nechodí tak dobře, jak mají. Na klíč potom musíte více tlačit a dochází tím pádem snadněji ke zlomení klíče.
Jak vytáhnout zlomený klíč ze zámku
V 99 procentech případů zůstane zlomený klíč v zámku trčet jen velmi malinkou částí. V tom případě je potřeba si vzít co nejmenší nástroj, jako jsou malé nůžky nebo miniaturní kleště, pomocí kterých chytnete tento vyčnívající kousek a pomalu zbytek klíče vytáhnete.
V případě, že klíč netrčí ven dostatečně nebo se vám ho nedaří uchopit, tak si můžete pomoci z druhé strany zámku a druhým klíčem zkuste vyzkoušet tento zalomený klíč vytáhnout. Pokud se vám takto podaří vytáhnout ulomený kousek, tak máte vyhráno a podle druhého klíče si prostě jen necháte vyrobit nový klíč.
Zlomený klíč, který nelze vytáhnout
Někdy může být zlomený klíč ulomený v tak blbém místě, že už ze zámku netrčí. V tom případě, pokud se můžete dostat na druhou stranu dveří, ho zkuste vytlačit druhým klíčem, ale pokud to nejde, tak budete muset vzít do ruky vrtačku a vrták na železo.
Jestliže se vložka zámku ucpe zalomeným kouskem, budete muset zámek odvrtat. Po odvrtání zámku se vám vložka uvolní a budete ji moci jednoduše vytáhnout. A jak na to?
Sundáte si nejprve obložení dveří a pomocí velkých kleští zámek ze dveří vytáhnete a nahradíte kompletně novou vložkou.
Na co si dát pozor?
Pokud budete nutné vložku zámku odvrtat, tak si dávejte pozor na poškození dveří. Vložka zámku se nemusí jen odvrtávat, v některých případech lze totiž i vylomit. Toto už je opravdu ale ta poslední varianta.
Pokud nemáte žádné vybavení k vytažení ulomeného klíče nebo si na tento zákrok nevěříte, tak máte vždy možnost zavolat zkušeného zámečníka, který si se zámkem poradí během pár minut.