Jak vytáhnout zalomený klíč. Půjde to i bez zámečníka

zalomeny klic
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Nejhorší věci, jako je kupříkladu zalomený klíč v zámku, se nám často dějí zrovna ve chvíli, kdy to nejméně čekáme. Než ale zavoláte drahého zámečníka, můžete se pokusit vytáhnout zalomený klíč svépomocí.

Jak vytáhnout zalomený klíč

Ukážeme vám tři různé metody, jak vytáhnout zalomený klíč bez zámečníka.

První variantou je vzít si do rukou pinzetu nebo kleště, dále můžete využít speciální nástroj k extrakci klíčů nebo se pokusit slepit části klíče k sobě pomocí takzvaného superlepidla.

Pinzeta nebo kleště

První metoda, kterou byste měli vyzkoušet, je použití pinzety nebo malých kleští. Tento způsob je nejjednodušší a často také nejúčinnější.

Ujistěte se, že máte dostatek světla, abyste viděli do zámku. Pokud je část klíče viditelná, můžete se pokusit ji vytáhnout pinzetou nebo kleštěmi.

V případě, že je klíč příliš hluboko, pokuste se zvýšit jeho viditelnost tím, že do zámku vložíte tenký kovový prut a pokusíte se klíč vytlačit.

Speciální nástroje

Pokud se vám nepodaří klíč vytáhnout pinzetou ani kleštěmi, můžete využít speciální nástroje pro extrakci klíčů, které se dají koupit v specializovaných obchodech.

Tyto nástroje jsou navrženy tak, aby se mohly dostat do úzkých prostorů a vytáhnout zalomený klíč. Je to obvykle malý háček, který je dostatečně silný na to, aby dokázal vyjmout klíč bez poškození zámku.

Postup je podobný jako u předchozí metody – vložte nástroj do zámku, chyťte zalomený klíč a pokusíte se ho vytáhnout.

Superlepidlo

Jestliže ani jedna z výše uvedených metod nezafunguje, můžete zkusit superlepidlo.

Tuto metodu byste ale měli používat pouze jako poslední možnost, protože existuje riziko, že zámek můžete poškodit.

Aplikujte malé množství superlepidla na konec klíče, který držíte. Důležité je nepřehnat to s množstvím lepidla, aby nedošlo k zablokování zámku

Následně přiložte pečlivě klíč s lepidlem k zalomenému klíči v zámku. Ujistěte se, že se klíče dotýkají.

Buďte opatrní, aby lepidlo nespadlo do zámku, a pokud se tak stane, okamžitě jej vyčistěte hadříkem.

Po spojení klíčů je nutné počkat, než lepidlo zaschne. Doba schnutí se liší podle značky lepidla, ale obecně by mělo stačit 10 až 15 minut. Během této doby se nesnažte klíč vytáhnout.

Po úplném zaschnutí lepidla pevně, ale jemně vytáhněte klíč ven ze zámku. Pokud je klíč pevně zaseknutý, nesnažte se ho vyjmout silou.

Když nic z toho nefunguje?

Pamatujte, že pokud se vám nepodaří klíč vytáhnout ani po několika pokusech, měli byste se obrátit na profesionálního zámečníka.

Nejenže má potřebné nástroje a dovednosti k vyřešení tohoto problému, ale také dokáže mnohdy zámek otevřít bez poškození.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz