Jak vypudit hraboše. Do zahrady už ani nepáchnou

hrabos zahrada
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Zahrádkáři po celém světě řeší často problém, jak vypudit hraboše z jejich pozemků. Tito malí hlodavci se mohou stát velkou pohromou pro naše zahrady, a to nejen kvůli svému apetitu. Pracovně nasazení hraboši jsou schopni zničit velké množství plodin už v krátkém čase, ale můžeme jim to překazit. Jak na to?

Pochopte svého nepřítele

Prvním krokem k efektivnímu řešení problému s hraboši je pochopení jejich chování a zvyků. Hraboši jsou hlodavci, kteří žijí převážně pod zemí v rozsáhlých systémech nor. Jejich dieta se skládá z různých druhů rostlin, včetně kořenů, lodyh a listů. Pokud tedy ve vaší zahradě objevíte náhle zničené rostliny nebo výklenky v zemi, můžete být skoro jisti, že máte problém s hraboši.

Pokud chcete hraboše účinně vypudit, je důležité vědět, kdy jsou nejaktivnější. Většinou jsou to noční tvorové, ačkoli mohou být aktivní i během dne. Proto je nejlepší provádět jakékoli opatření proti hrabošům v noci nebo při západu slunce.

Jak vypudit hraboše?

Pro efektivní vypuzení hrabošů z vaší zahrady existují různé metody. Některé z nich jsou více efektivní než jiné, a proto je dobré poznat jejich přednosti a nedostatky.

Jednou z populárních a bezpečných metod je použití ultrazvukových zařízení. Tato zařízení vydávají vysokofrekvenční zvuky, které jsou pro hraboše velmi nepříjemné. To je důležité, protože využíváme jejich citlivého sluchu proti nim. Metoda je navíc bezpečná i pro ostatní zvířata a lidi, takže nemusíte mít obavy o nepříznivé dopady na zbytek vašeho ekosystému.

Další metodou, která se často využívá, je použití pastí na hraboše. Pasti umístěné kolem oblasti, kde jste našli noru hraboše, mohou být velmi účinné v boji proti těmto hlodavcům. Nicméně, je důležité si uvědomit, že hraboši se velmi rychle množí. To znamená, že odchyt jednotlivých hrabošů nemusí celý problém vyřešit. Může to však výrazně pomoci v případě, že jste zaznamenali jen několik málo hrabošů.

Poslední metodou, kterou bychom měli zmínit, je využití přírodních predátorů, jako jsou sovy. Tito draví ptáci jsou přirozenými nepřáteli hrabošů a mohou pomoci kontrolovat jejich populaci. Vytvořením přátelského prostředí pro sovy, například instalací vhodných hnízd, můžete přilákat tyto užitečné pomocníky do vaší zahrady. To je win-win situace, protože zatímco sovy budou mít bezpečné útočiště a zdroj potravy, vy se zbavíte problému s hraboši.

Je důležité připomenout, že žádná z těchto metod sama o sobě není 100% účinná. Abyste se zbavili hrabošů nadobro, bude možná potřeba zkombinovat více možností najednou. Avšak s trpělivostí a správnou strategií můžete úspěšně vypudit hraboše z vaší zahrady, tak že už tam ani nepáchnou.

Prevence je klíčem

Nejlepší způsob, jak se vypořádat s hraboši, je zamezit jim absolutně vstup na váš pozemek. Existují různé metody prevence, které můžete použít. Jednou z nejúčinnějších je instalace ochranných sítí kolem zahrady, které zabraňují hrabošům v proniknutí na pozemek.

Dalším způsobem, jak zabránit hrabošům v přístupu do vaší zahrady, je pěstování rostlin, které hraboši nemají rádi, jako je například měsíček lékařský nebo česnek. Tyto rostliny vydávají silné vůně, které mohou hraboše odradit.

Udržování zahrady v čistotě a řádu je další klíčový prvek prevence. Hraboše přitahuje nepořádek a hromady odpadků, takže jejich odstranění může výrazně snížit riziko invaze hrabošů.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz