Jak vyprat záclony, aby byly bílé. Je potřeba se vyvarovat chybám

prani zaclon
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

S příchodem jara se pojí i několik povinností, které je doma potřeba vykonat. Mezi ně patří i praní záclon. Samotné praní záclon není složité, ale aby záclony byly bílé a ne zašedlé, je potřeba se vyvarovat několika chybám. Pojďme se podívat na to, jak vyprat záclony, aby byly opět zářivě bílé.

Záclony na praní

Pokud chcete, aby vaše záclony po zimním období opět skutečně oživly, je nevyhnutelné dodržet několik zásadních pravidel. Jakých?

Záclony zbavte nejprve prachu, můžete je buď vysát, nebo vyklepat. Pokud vyperete záclony i s prachem, počítejte s tím, že se na nich utvoří nevzhledné žmolky, které po vyprání jen tak nesundáte. Zbavte je také samozřejmě všech kroužků nebo úchytů, na kterých byly doposud přichyceny.

Pokud záclony sundáte na poslední chvíli, předejdete také jejich zbytečnému pomačkání. I tak bude v některých případech nutné je nakonec trochu vyžehlit. Jindy postačí jejich opětovné pověšení. Záležet bude vždy především na materiálu, ze kterého jsou vaše záclony vyrobeny.

Záclony svěste dolů vždy ideálně ve chvíli, kdy budete mýt okna. Během toho, kdy se záclony budou prát ve vaší pračce, můžete okna v klidu umýt.

Pokud jsou ale vaše záclony silně znečištěné, do žádné hurá akce se raději nepouštějte. Nechte je přes noc raději odmočit ve studené vodě. Do vodní lázně můžete přidat i trochu pracího prostředku.

Jak vyprat záclony, aby byly bílé

Aby byly záclony po vyprání zase zářivě bílé a navíc se během praní nepoškodily, postupujte podle následujícího postupu a vyvarujte se tak možným chybám.

Na praní nepoužívejte sypký prášek, ale výhradně jen tekutý prací prostředek, který je navíc určený speciálně na bílé prádlo a nezanechává po vyprání žádné skvrny. Přidat můžete i změkčovač a bělící prostředek na záclony, který k čistotě záclon přispěje. Tím nic nezkazíte.

Dávejte si pozor i při volbě pracího programu. Na pračce volte jen šetrné programy s nízkou teplotou. Většinou se jedná o prací program „gentle“, který vypere záclony nejvíce na 30 stupňů.

Navolte na své automatické pračce i nižší počet otáček. Záclony při nižších otáčkách nebudou pomačkané, navíc se v pračce nezatrhnou.

Další důležitou věcí je, abyste společně se záclonami neprali žádné jiné oblečení. Chloupky z oblečení by se totiž mohly dostat přímo na vaše záclony. Navíc by se mohly záclony potrhat o zip, který máte na kalhotách nebo mikině.

Pokud nebudou záclony po vyprání nikterak zmačkané, vyvěste je ještě mokré na okno a máte hotovo. Doufáme, že se vám povedlo.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz