Jak vyčistit starou minci. Vyzkoušejte jednoduchou metodu

stare mince
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Sbírání mincí je koníčkem pro mnoho lidí po celém světě. Čas od času se ale každý sběratel setká s mincí, která je značně znečištěná nebo pokrytá patinou. Ačkoliv mají některé mince z hlediska sběratelského vyšší hodnotu při ponechání původního stavu, někdy je čištění nezbytné. Následující článek vás provede tím, jak starou minci vyčistit.

Čištění starých mincí

Pokud má mince historickou nebo sběratelskou hodnotu, měli byste se napřed poradit s odborníkem nebo numismatikem, než se pokusíte o vlastní čištění mince.

Mějte tedy na paměti, že některé staré mince mohou ztratit svou hodnotu, pokud jsou čištěny neodborně. Pokud si jste jisti, že svou minci můžete čistit, postupujte dále.

Jak vyčistit starou minci

Začněte tím, že si připravíte prostředí pro čištění mince. Budete potřebovat měkký hadřík, mělkou nádobu a měkký kartáček – například zubní kartáček.

Nádobu následně naplňte teplou (v žádném případě horkou) vodou a přidejte pár kapek jemného mycího prostředku.

Namáčejte minci v roztoku asi 15 minut. Poté ji jemně očistěte kartáčkem. Při čištění buďte velmi opatrní, abyste nepoškodili povrch mince. Pokud je mince silně znečištěná, může být nutné proces opakovat několikrát.

Po vyčištění mince ji opláchněte pod tekoucí vodou a poté ji jemně osušte hadříkem. Nikdy minci nenechávejte na přímém slunci nebo na teplém místě, mohlo by dojít k poškození.

Jednoduchá metoda s kuchyňskou solí a octem

Pokud máte k dispozici pouze běžné domácí potřeby, existuje jednoduchá, avšak účinná metoda čištění mincí, která využívá kuchyňskou sůl a bílý ocet. Metoda je ideální pro mince, které jsou silně zoxidované nebo pokryté vrstvou patiny.

Nejprve smíchejte v malé nádobě rovné díly soli a bílého octa. Tento roztok vytváří slabou kyselinu, která je schopna odstranit oxidaci a nečistoty bez poškození samotné mince.

Ponořte minci do roztoku a nechte ji tam asi 15 až 30 minut. Po uplynutí času minci opláchněte pod tekoucí vodou a jemně osušte. Proces lze opakovat, pokud je to nutné, ale je důležité vždy minci dobře opláchnout a osušit, aby se zabránilo další korozní reakci.

Tato jednoduchá metoda je dostatečně šetrná pro většinu mincí, ale je stále důležité se poradit s odborníkem, pokud máte pochybnosti o tom, zda je vhodné minci čistit, a pokud ano, jakým způsobem.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz