Jak vyčistit skvrnu od vosku. Odstraňte vosk z koberce, sedačky či oblečení

vosk od svicky
Zdroj: Pixabay
Autor: Eliška Malá

Rozlitý vosk může nadělat spoustu nepořádku. Vyčistit skvrnu od vosku se poté může jevit jako velký problém. Ať už se jedná o nehodu při používání svíček, nebo jinou situaci, je důležité vědět, jak správně postupovat, aby nedošlo k poškození látek a povrchů. Zaměříme se především na odstranění vosku z koberce, sedačky a oblečení. V závěru se ale zaměříme i na povrchy, ze kterých jde vosk odstranit obtížněji.

Skvrny od vosku

Postup pro vyčištění skvrn od vosku se bude lišit podle toho, kde vosk ulpěl. Půjde o vosk na koberci, sedačce nebo vám snad ukápnul vosk na oblečení?

Odstranění vosku z koberce

Nejprve nechte vosk ztuhnout. Můžete použít led z mrazáku zabalený v plastovém sáčku a přiložit ho přímo na vosk. Tím dojde k jeho ztuhnutí a bude se snáze odstraňovat.

Použijte tupý nůž nebo plastovou stěrku k odstranění ztuhlých kousků vosku. Buďte opatrní, abyste nepoškodili vlákna koberce.

Položte na zbylé části vosku kus savého papíru nebo kuchyňského ručníku a přejeďte po něm teplou žehličkou, kterou nastavte na co nejmenší stupeň. Vosk se rozpustí a vsákne do papíru.

Na závěr použijte ideálně ještě čistič koberců nebo alespoň směs vody a saponátu k důkladnému vyčištění postižené oblasti. Po vosku následně nebude ani známky.

Jak odstranit vosk ze sedačky

Nejprve odstraňte ztuhlý vosk stejně jako u koberce. Sedačky jsou však často citlivější, takže buďte opatrnější. Místo žehlení můžete použít fén nastavený na teplý vzduch k rozpuštění vosku, který poté jemně setřete.

Nakonec použijte speciální čistič pro látkové sedačky nebo také jemnou směs vody a saponátu k odstranění zbytků vosku. Sedačka bude opět čistá.

Čištění vosku z oblečení

Opět odstraňte co nejvíce vosku ručně. Oblečení můžete také na chvíli vložit do mrazáku. Podobně jako u koberce, použijte savý papír a přejeďte po vosku žehličkou, ale pozor – musí jít pouze o oblečení vhodné k žehlení, které je nejlépe z bavlny.

Po odstranění vosku vyperte oblečení podle pokynů na štítku. Pokud zůstane skvrna, použijte před praním speciální odstraňovač skvrn.

Obtížné povrchy

Odstraňování vosku může být přesto obtížné na určitých typech povrchů a materiálů.

Hrubý materiál

Jedním z nejnáročnějších povrchů pro odstranění vosku je hrubý a porézní materiál, jako je například drsný přírodní kámen nebo neupravené dřevo.

Tyto materiály mají mnoho malých štěrbin a nerovností, do kterých se může vosk snadno vtéct a zatvrdnout. V důsledku toho je mnohem obtížnější odstranit vosk z těchto povrchů, aniž by došlo k jejich poškození.

Hrubé textury a nerovné povrchy komplikují použití běžných metod, jako je škrábání nebo žehlení, protože není možné dosáhnout rovnoměrného kontaktu mezi nástrojem a povrchem. Proto je vhodné místo škrábání použít měkký kartáč nebo houbičku, aby se vosk jemně odstranil.

Syntetické vlákno

Dalším problematickým materiálem pro odstraňování vosku je jemná tkanina nebo oděv s vysokým obsahem syntetických vláken. Takové materiály jsou náchylné k poškození teplem, což komplikuje použití techniky žehlení, která je obvykle efektivní pro odstraňování vosku z látek.

Syntetická vlákna mohou při vystavení vysoké teplotě tát nebo se deformovat, což může způsobit trvalé poškození. Kromě toho se vosk může do těchto materiálů vsáknout hlouběji, což ztěžuje jeho odstranění bez speciálních čistících prostředků nebo technik.

V případě těchto materiálů je důležité postupovat s velkou opatrností a vyhnout se obzvláště použití příliš nadměrného tepla.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz