Jak vybudovat nádrž na vodu. Ušetřete za spotřebu

retenční nádrž
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

V dnešní době je retenční nádrž u domu velkou výhodou. Zachycování dešťové vody má své výhody, a to jak finanční, tak i ekologické. Pokud se dobře zamyslíte nad systémem zavlažování zahrady a využití dešťové vody v domě, můžete ušetřit i nemalé peníze za spotřebu vody.

Retenční nádrž na dešťovou vodu

Velikost retenční nádrže u domu by se měla budovat úměrně velikosti domu a hlavně jeho střechy.

Ve většině případů vám stejně velikost nádrže nebude stačit a budete muset z retenční nádrže vybudovat ještě přepad, který povede do vsakovací jámy.

Při plánování umístění retenční nádrže berte v úvahu vzdálenost od domu, jelikož musíte vycházet z hloubky svodů okapů od domu.

Čím dál umístíte vaši retenční nádrž, tak tím hlouběji ji budete muset zakopat kvůli spádu potrubí od okapů. Čím hlouběji však zakopete nádrž na vodu, tak tím hlouběji budete muset vybudovat i vsakovací jámu.

Jak vybudovat nádrž na vodu?

Nejjednodušší cestou je zakoupit přímo již hotovou plastovou nádrž na vodu, která se prodává k obsypávání zeminou, nebo plastovou nádrž určenou k zalití betonem.

Jestliže budete mít nádrž na vodu například v příjezdové cestě nebo v místě, kde přes ni budete jezdit autem, tak zvolte tu, kterou zalijete betonem.

Budete muset vykopat díru, která bude z každé strany o 20 cm větší než je nádrž. Na spodek nádrže je ideální vysypat makadam, na který položíte do výšky 7 cm kari sítě a zalijete je 15 cm betonu. Díky tomu zabráníte sedání nádrže.

Prostor okolo nádrže potom zalijete také betonem. Nádrž betonujte minimálně natřikrát, aby nedošlo k jejímu proboření pod tlakem betonu.

Nádrž na vodu svépomocí

Nádržku na zachytávání dešťové vody si můžete i vylít z betonu nebo postavit. Vždy ji však musíte dobře zaizolovat proti prosakování vody.

Při budování nádrže si prvně vše pořádně proměřte. Myslete na spád potrubí od domu a umístění vsakovací jámy. Vsakovací jámu stačí vyhloubit v rozměru 2 x 2 x 2 metry a vysypat kamením. Do této jámy potom přivedete přepad z nádrže na vodu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz