Jak vybělit záclony: Není to složité, stačí dodržet jednoduchý postup

zaclony
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Nedaří se vám vybělit záclony? Možná jen postupujete špatně, a proto jsou vaše záclony stále zašedlé a vypadají jako špinavé. Stačí použít pár přípravků, které jsou běžně k dostání, a vaše záclony mohou vypadat zase jako nové.

Vybělit záclony můžete už během odmáčení

Pokud se chystáte vybělit záclony, tak je rozhodně nechte před praním odmočit. Ideální je si záclony naházet do většího lavoru, kde je necháte ve vodě dvě hodiny odmáčet od prachu. Místo lavoru lze použít i normální vana, kde se koupete.

Po odmočení vodu vypusťte a snažte se co nejvíce vymačkat vodu, kterou v sobě záclona má. Potom napustíte novou vodu, do které budete přidávat přípravky, které pomohou záclony vybělit.

Jaké přípravky se hodí na vybělení?

Možná se budete divit, ale k vybělení záclony postačí běžné domácí suroviny, jako je citron, jedlá soda, jádrové mýdlo, ocet, prášek do pečiva nebo sůl.

Pokud máte svoje záclony extrémně znečištěné, tak můžete i podle pokynů použít vodní sklo, které dokáže záclony perfektně vybělit.

Jak vybělit záclony?

Z každé suroviny vždy připravíte lázeň, ve které budete záclony před praním máchat. Pokud budete připravovat lázeň s jedlou sodou nebo práškem do pečiva, tak počítejte cca 5 sáčků při množství vody ve vaně, jako když se jdete koupat.

Pokud budete k vybělení používat citronovou šťávu, tak se vyplatí si vytáhnout k bělení kýbl, protože do něj postačí dát méně vody. Do zhruba 5 litrů vody přidejte 200 ml citronové šťávy a 4 polévkové lžíce octa.

Stejně tak můžete připravit lázeň pro vybělení záclony i z jádrového mýdla, kde na deset litrů vody potřebujete jeden balíček mýdla o hmotnosti 200 g.

Pokud chcete bělit záclony jen pomocí octa, tak postačí do dvou litrů teplé vody přidat 4 polévkové lžíce.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz