Stolní pila je stroj, který dokáže dělat krásnou práci, ale také je potřeba při práci s ní dbát zvýšené opatrnosti. Bezpečí začíná hlavně u jejího usazení a na celkovém prostoru kolem dokola.
Stolní pilu je potřeba usadit dobře a pevně
Jelikož je stolní pila vybavená okružním řezacím listem, tak ten může při zařezání do tvrdšího dřeva začít vibrovat a rozvibrovat tak celou pilu.
Proto je dobré, pokud je to možné, nohy od stolní pily přišroubovat do země. Dělají se k tomu speciální šrouby, které stačí navrtat do země a přitáhnout k nim pomocí matky nohy pily.
Připevnění stolní pily napevno k zemi nezamezí jen nepříjemný vibracím a cestováním pily. Může také zachránit pilu před případným pohybem při přenesení větší síly do dřeva při řezání. Každý nečekaný pohyb stolní pily totiž může představovat nebezpečí zranění.
Můžete ji usadit i na tvrdou gumovou podložku
Pokud není možné, aby se stolní pila přivrtala napevno do země, pokud je například v patře, kde není možné vrtat do podlahy nic, tak je potom řešení použít pevnou těžkou gumu. Guma by měla pomocí velkého tření zabránit pile jejímu pohybu.
Gumová podložka by také měla absorbovat případně vibraci, které může pila vytvářet. Pro správný řez a co nejmenší vibrování je potřeba udržovat řezací list co nejlépe nabroušený.
Kam by se měla pila usadit?
Stolní pila by se měla usadit do prostoru, kde je kolem ní dostatek místa a nikdo kolem ní pravidelně neprochází. Před započetím prací na stolní pile si zkontrolujte, že vám nezavazí žádné odřezky nebo jiné překážky v prostoru, kde budete chodit.
Pokud je pila umístěna ve vnitřním prostoru, tak je ideální ji připojit na vysavač, který bude odsávat prach z řezání. Pila totiž většinou nedělá piliny, ale opravdu jemné prachové částečky dřeva, kterých se lehce nadýcháte. Prachové částečky dřeva mohou pak dlouho dráždit dýchací cesty.