Jak udělat domácí šunku. Jde to i bez šunkovaru

domaci sunka
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Šunka je jedním z nejoblíbenějších pokrmů a mnoho z nás si ji rádo dopřeje ke snídani, obědu nebo večeři. Nicméně, ne každý ví, jak si udělat šunku doma. V tomto článku se tedy podíváme na to, jak vyrobit domácí šunku ve vlastní kuchyni. Není to tak složité.

Domácí šunka bez šunkovaru

Prvním krokem k přípravě domácí šunky je koupit pěkný kus masa. Můžete vybrat mezi vepřovým, hovězím nebo krůtím masem. Pokud chcete koupit kvalitní maso, navštivte místní řeznictví nebo farmu. V případě, že si nejste jisti, přečtěte si náš článek, jak nakupovat maso u řezníka.

Nyní připravte marinádu. Marináda se používá nejen k ochucení masa, ale zároveň i pomáhá změkčit maso během procesu vaření. Základní složky marinády jsou obvykle voda, sůl a cukr.

Pokud chcete přidat další chuťové složky, použijte koření jako pepř, tymián, česnek nebo bobkový list. Můžete však i trochu zariskovat a do marinády přidat například chilli, zázvor nebo římský kmín, čímž vytvoříte domácí šunku s exotickým nádechem.

Jak udělat domácí šunku?

Nyní je na řadě samotné vaření masa. Jelikož děláme doma šunku bez šunkovaru, tak vložíme maso do hrnce. Dávejte si jen pozor, aby se maso nepřipeklo k hrnci.

Vařte následně celý kus masa v marinádě, dokud není uvařené. Vaření může trvat několik hodin v závislosti na velikosti kusu masa. Zda je maso uvařené zkontrolujte pomocí teploměru. Jakmile bude uvařené, odstraňte kůži a šlachy. Pokud chcete, můžete ponechat trochu tuku pro lepší chuť.

V dalším kroku dejte maso do trouby a pečte při 200 stupních Celsia asi 30 minut, dokud není šunka dobře zapečená a zlatavá. Než domácí šunku začnete konzumovat, nechte ji vychladnout na pokojové teplotě. Tím zajistíte, že bude mít šťavnatou a měkkou strukturu.

Šunku následně odkrajujte na tenké plátky a podávejte, s čím jste zvyklí konzumovat šunku z obchodu. Pamatujte, že bez konzervantů šunka nevydrží dlouho – v lednici maximálně dva dny.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz