Jak udělat betonový sloup. Vyzkoušejte jednoduchou metodu betonování

betonovy sloup
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Betonový sloup může být nosným prvkem domu, pouhou okrasou v zahradě nebo třeba i nosnou částí vašeho posezení. Vyrobit sloup se může zdát na první pohled jako složitá věc, ale přitom na tom není složitého vůbec nic. Jak tedy udělat betonový sloup?

Základy betonového sloupu

Betonový sloup vám nikdy nebude stát jen tak sám o sobě. Vždy je potřeba mít pod ním pořádně udělaný základ. Pokud se budete pouštět do betonování sloupu, tak je dobré mu udělat minimálně metrový základ, který bude stejného průměru jako sloup samotný.

Základ nemusíte nutně dělat ve tvaru sloupu. Plně postačí vykopat díru, která bude tvaru čtverce pro jednoduchost jejího hloubení a zalít betonem. Z betonu necháte nahoru trčet betonářskou ocel, která bude zasahovat minimálně do 1/3 betonového sloupu.

Betonový sloup musí mít správnou armaturu

Betonový sloup nemůžete vytvořit bez správné armatury. Vázání armatury bude jednoduché. V domácích podmínkách jste schopní bez problémů udělat sloup do průměru maximálně 40 centimetrů.

To znamená, že do takového sloupu dáte do kruhu minimálně 8 prutů o průměru 14 mm. Tyto pruty musí být zabetonovány již v základu. Z venkovní strany bude mít ocel krytí cca 3 centimetry. Betonářskou ocel kolem dokola svážete třmínkem o průměru 6 mm, který bude ohnutý do kruhu.

Jak vyrobit betonový sloup?

K výrobě betonového sloupu budete potřebovat rovněž i bednění. To uděláte jednoduše pomocí kanalizační hladké roury.

Ve většině případů se jedná o oranžové potrubí, které seženete v příslušných průměrech. Vnitřní stranu kanalizačního potrubí je potřeba vystříkat petrolejem pro následné snadné sundání trubky.

Trubku nasuňte na betonářskou ocel tak, aby krytí železa zůstalo na 3 centimetrech. Do betonového sloupu nalijte cca 5 centimetrů betonu, který necháte zavadnut, aby vám beton nevytekl spodem trubky.

Jakmile beton zavadne, tak můžete sloup vybetonovat do požadované výšky.

V průběhu betonování je potřeba používat vibrátor do betonu. Jestliže budete betonovat sloup vyšší než 1 metr, tak bude potřeba rouru správně rozepřít a zakotvit.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz