Jak správně řezat dřevo motorovou pilou? Naučte se ho krájet

rezani motorovou pilou
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Umění správně řezat dřevo by si měl osvojit každý, kdo s motorovou pilou pracuje. V případě, že nebudete dodržovat všechny zásady pro řezání motorovou pilou, budete si ničit nejen pilu, ale ještě se k tomu navíc opravdu pořádně nadřete.

Řezání motorovou pilou

Každý dospělý člověk může řezat motorovou pilou. Je dobré děti na motorovou pilu nenechat vůbec sahat, protože se jedná o silný řezný nástroj, pomocí kterého by se mohlo dítě zranit. Proto by motorovou pilu měla obsluhovat pouze dospělá proškolená osoba.

Před tím, než budete motorovou pilou řezat, je třeba si ji správně nachystat. To znamená mít nabroušený řetěz, který bude navíc i správně dotažený. Právě o řetěz jde na motorové pile nejvíc. Správně nabroušený a dotažený řetěz dokáže ušetřit spoustu práce.

Jakmile budete mít tyto věci nachystané, tak ještě překontrolujte palivovou a olejovou nádrž na motorové pile a můžete se směle pustit do práce.

Jak správně řezat s motorovou pilou

Naučit se správně řezat dřevo motorovou pilou je naprostý základ. Je rozdíl, jestli budete řezat strom, který chcete pokácet, ve svislé poloze nebo již složenou kulatinu ve vodorovné poloze.

Pokud budete řezat kulatinu ve vodorovné poloze, tak je dobré na to mít ještě připravené kozy na řezání dřeva, kde si kulatinu pěkně položíte a v převislém místě ji můžete začít krátit.

Nejdůležitější je při řezání dřeva to, aby pila v případě řezu kulatiny, která leží, padala jen vlastní váhou. To znamená, že pilu roztočíte a položíte na kulatinu. Necháte ji tak řezat a padat dolů vlastní váhou, čímž budete dřevo v podstatě krájet.

Není dobré na pilu tlačit, protože tím bude docházet k velké zátěži řetězu a motoru. Pokud však budete mít nedostatečně nabroušený řetěz, tak budete muset na pilu i trochu přitlačit. Při řezu je třeba pilu pevně svírat v obou rukách.

Na co si dát pozor?

Pozor si musíte dávat hlavně na sebe. To znamená, že je potřeba používat všechny potřebné ochranné pomůcky, které se k motorové pile prodávají.

Pozor si však musíte dávat i při samotném řezání, kdy by nemělo dojít k sevření lišty na motorové pile. Proto vždy kulatinu podložte ve dvou místech a řez proveďte na převislém boku, nikoliv mezi podkladky. Došlo by tak k sevření a motorová pila se pak jen těžko dostává ven.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz