Jak správně řezat cihly? Naučte se bezprašnou metodu

rezani cihel
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Řezat cihlu potřebuje průměrný člověk většinou jen párkrát za život. Pokud se budete pouštět do stavby domu, tak to ale budete řešit určitě. Prach z cihel je při vdechnutí nebezpečný, proto se s ním musí zacházet opatrně a nejlépe pak se naučit řezat cihly bezprašně. Jak na to?

Řezání cihel

K řezání cihel je potřeba mít správné vybavení. Nejdůležitější věcí, kterou budete potřebovat, je respirátor, co dokáže zachytit drobné prachové částičky, které vznikají při řezu cihel.

Dále je rozhodně dobré mít pevné rukavice, protože pila, kterou budete řezat cihly, je opravdu velmi ostrá, a rozhodně to nestojí za to riziko, že by se vám mohlo něco stát.

Nezapomínejte ani na správný oděv, protože při řezu může uletět kousek, který dokáže být velmi ostrý a mohl by člověka i pořezat.

Jak řezat cihly?

Řezat cihly můžete velkou kotoučovou pilou nebo ruční pilou, která se většinou hovorově nazývá ocaska. Jestliže budete řezat cihlu velkou kotoučovou pilou, tak by rozhodně měla mít v provozu i vodní chlazení, které mimo chlazení má funkci i lapače prachu.

Voda dokáže na sebe navázat více než 90 % prachu při řezu, proto se rozhodně vyplatí mít tento systém v provozu, pokud chcete řezat bezpečně a bez zbytečného prášení.

Řezání ruční pilou

Jestliže budete stavět svépomocí, tak vám asi nezbyde nic jiného, než řezat ruční pilou.

I tady se však dá dobře využívat voda, kdy bude při řezání u vás stát druhý člověk a bude vodu pomalu přilévat. Jednak nebude řezání tolik prášit, ale také pomůžete plátku v pile, který se bude ochlazovat.

Na co si dávat pozor?

Jako první je třeba si opravdu dávat pozor na sebe a své zdraví. Je potřeba používat všechny možné ochranné pomůcky a nenechat řezat nezkušené pracovníky.

Pozor si však dávejte i na správný řez. Cihla je většinou křehká a proto je potřeba pilu nechat řezat pozvolna a rozhodně na ni nijak netlačit.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz