Při broušení sekery může dojít k chybám, které mohou způsobit i zničení samotné sekyrky. Proto je dobré, než se do broušení sekery vůbec pustíte, přečíst si návod, podle kterého zjistíte, jak nabrousit sekeru správně.
Čím nabrousit sekeru?
K broušení můžete použít smirkový papír, ale víte, jak nejlépe nabrousit sekeru? Vyzkoušejte k tomu použít kotoučovou brusku.
Broušení sekery na brusce
Pokud se rozhodnete nabrousit sekyru pomocí kotoučové brusky, je potřeba ji mít pevně v ruce. U sekery je potřeba zachovat její tvar. Pokud ji tedy máte do kulata, tak ji zbytečně nepřebrušujte.
Sekyru nabrousíte tak, že ji povedete jemným tahem do strany na roztočeném kotouči brusky. Na sekeru netlačte, je potřeba ji vodit po brusce jemně a klidně několikrát. Dávejte si pozor, aby nedošlo k přehřátí ostří.
Pokud budete chtít odbrousit větší kus ostří a budete na ni příliš tlačit, tak může z důvodu zahřátí dojít ke zničení zakalení sekyrky a sekyra už nebude mít svoji pevnost.
Smirkový papír
Pokud nemáte doma kotoučovou brusku nebo chcete svoji sekeru jen jemně přebrousit, tak můžete použít smirkový papír, který umístíte na tvrdší hranol a sekerou budete po něm přejíždět.
I tady platí, že je lepší sekerou přejet vícekrát a moc netlačit.
Pokud máte sekeru hodně tupou, tak je nejlepší použití hrubšího smirkového papíru a potom jemnějšího. Sekyra by měla být před broušením důkladně očištěná, a to hlavně od smůly, která by mohla zalepit brusný kotouč nebo smirkový papír.
Jak správně brousit sekeru?
Správně byste měli sekeru nabrousit po každém použití. V tomto případě vám bude úplně stačit právě již zmíněný smirkový papír, pomocí kterého párkrát přejedete po ostří a je hotovo.
Po každém použití je také potřeba sekyru očistit a nejlépe ostří po broušení naolejovat, aby nedocházelo k rezivění. Sekeru používejte tak, aby sekala opravdu jen do dřeva a ne do betonu nebo hřebíku ve dřevě.