Jak správně fermentovat zeleninu. Výroba kimchi krok po kroku

domaci kimchi
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vlastní fermentovaná zelenina je při každé konzumaci zdrojem velké dávky vitamínů. Fermentovaná zelenina, mezi kterou patří oblíbené korejské kimchi, se tradičně podává ke každému masitému nebo slanému jídlu. Při výrobě fermentované zeleniny můžete využít i vlastní vypěstovanou zeleninu.

Domácí kimchi si zvládnete vyrobit sami v pohodlí domova, není to vůbec nic složitého. Podívejte nyní na jednoduchý návod, jak vyrobit kimchi.

Domácí kimchi

Na domácí kimchi budete potřebovat kvalitní suroviny. K výrobě domácího kimchi si tedy nachystejte 1 kg pekingského zelí, 35 g mořské soli, 350 g jarní cibulky, 50 g čerstvého zázvoru, 12 stroužků česneku, 25 g jemného chilli koření, 2 lžičky cukru krupice, vodu a vhodnou sklenici nebo nádobu.

Pekingské zelí je potřeba nakrájet na opravdu jemné proužky nebo čtverečky, které budou o velikosti cca 2 x 2 cm. Jarní cibulku se snažte nakrájet na kousky zhruba o velikosti 4 cm. Česnek bude stačit jen rozmačkat nebo namixovat pomocí tyčového mixéru a zázvor najemno nastrouhat.

Výroba kimchi

Ve sklenici, ve které budete své kimchi připravovat, si rozpusťte sůl zhruba ve dvou litrech vody. Do nádoby potom vložte pokrájené zelí, které by mělo být kompletně pod vodou.

Zelí musíte zatížit a nechat minimálně 12 hodin stát v pokojové teplotě. Ve vodě se začnou objevovat bublinky a začne trochu zapáchat. To je naprosto v pořádku.

Po 12 hodinách si zelí scedíte a nálev si necháte zatím někde bokem. Ve velké míse smíchejte zelí a zbytek surovin. Vše několikrát pořádně promíchejte a vložte zpět do vymyté sklenice vhodné k fermentaci.

Lákem, který máte ze zelí, zalijte vše až k povrchu zeleniny. Celou směs musíte vhodně zatížit tak, aby bylo vše pod vodou.

Jak fermentovat zeleninu?

Po naplnění přeneste sklenici do místnosti, kde teplota nepřesahuje 20 °C a není menší než 14 °C. Fermentace zeleniny začne ve sklenici pracovat a asi po 6 dnech budete mít hotovo.

Po správné fermentaci neboli zkvašení zeleniny nádobu zavřete víčkem a vložte do lednice. V lednici potom můžete fermentovanou zeleninu ponechat až 3 měsíce. Vždy musíte jen pohlídat, aby byla zelenina ponořena v láku.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz