Jak správně dotahovat šrouby? Mnozí zapomínají na základní věc

dotahovat šrouby
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Dotahovat šrouby není složité, ale hodně lidí při tom zapomíná na úplně základní věc. Díky tomu si můžete zbytečně zadělat na opravdu velké problémy při povolování šroubů. Pokud tedy chcete mít věci, které dotáhnete, i rozdělitelné v budoucnu, tak je potřeba umět šrouby správně dotáhnout.

Jak utáhnout šroub?

Pokud budete dotahovat šrouby na své pergole, sekačce nebo jiném domácím zařízení, tak vám bude úplně dostačovat vlastní cit a budete se snažit šroub dotáhnout co nejvíc.

Nikdy to ale úplně nepřehánějte, protože u menších šroubů může dojít k jejich ustřižení a to potom není rozhodně nic příjemného dostávat zalomený šroub ze závitu.

Pokud budete dotahovat šrouby například na kolech auta nebo motorky, tak tam už je potřeba vědět, jakou silou se má šroub dotáhnout a použít k tomu momentový klíč, pomocí kterého budete šroub dotahovat Na momentovém klíči si totiž nastavíte přesnou sílu, při které vás klíč upozorní, že je šroub správně dotažený.

Šrouby dotahujte jedině namazané

Šrouby je potřeba dotahovat pouze očištěné a namazané, na což právě mnozí zapomínají. Pokud máte nové šrouby, tak je nebudete sice muset čistit, ale i tak je potřeba šrouby namazat speciálním mazivem, které vám zajistí, že šroub pak půjde v budoucnu bez problémů povolit.

Pokud budete chtít použít staré šrouby, tak se opravdu vyplatí je před dotahováním očistit hlavně od rzi a jiného nepořádku. V případě potřeby si přečtěte více o čištění rezavého šroubu.

Po vyčištění šroub i matku promažete a několikrát nanečisto projedete. Teprve potom můžete s čistým svědomím šroub použít a dotáhnout.

Pozor si dávejte i na barvu

Někdy se stane, že je malíř příliš aktivní a při natírání okolo šroubů zatře i závit. To opravdu není úplně dobrý nápad, protože při povolování šroubu by se mohlo stát, že se vám barva zakousne mezi matkou a závitem a se šroubem pak už nehnete.

Pokud někdy narazíte na šroub, který nejde povolit, tak můžete vyzkoušet buďto profesionální přípravky k povolení šroubů nebo i obyčejnou kolu, která může šroub pročistit a vy ho potom povolíte.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz