Jak se zbavit škvorů na zahradě. Jde to jednoduše i bez chemie

skvor
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Škvoři od nepaměti navštěvují nejen naše zahrady, ale kolikrát přímo i obydlí lidí, ve kterých se často usazují v hojných počtech. Jejich úzké, protáhlé a zploštělé tělo s typickými klepety se dostane i do těch nejužších míst. Tento nevábný hmyz, který některé z nás doslova děsí, se ukrývá často i na místech, kde byste ho vůbec nečekali. Pokud je nechcete mít na své zahradě či doma, tak je především k sobě nelákejte. Povíme si dále, jak na to.

Ne vždy jsou škvoři škodliví

Škvory najdete pod kamením nebo třeba listy některých rostlin. Přinést si škvora domů není až tak neobvyklé ani složité. Zbavit se jej je však o poznání těžší.

Tento bezkřídlý tvor však dokáže pomocí kusadel zachránit rostliny před sviluškami či mšicemi. Jsou totiž jejich velkou pochoutkou, stejně jako vlnatky. Na zahradě jsou škvoři proto velmi vítáni.

Připravte jim tak na jaře škvoří domečky. U stromu postačí položit otočený květináč, který můžete naplnit slámou. Škvoři se v něm dobře zabydlí a budou chráněni před případným deštěm.

Jak se zbavit škvorů?

Pokud se jich hodláte zbavit, postačí vám použít na ně přírodní pesticidy, jako je například křemelina. Nemusíte používat agresivní chemii. Tato diatomitová zemina dokáže spolehlivě zahubit škůdce jak v domácnosti, tak i na vaší zahradě.

Mějte na paměti, že nezlikviduje pouze škvory, ale také další užitečný hmyz, který je pro ekosystém na vaší zahradě velmi prospěšný. Proto si likvidaci škvorů raději dobře rozmyslete.

Nelákejte škvory na vlhkost

Ujistěte se, že prostředí, ve kterém bydlíte, není příliš vlhké. Vlhkost škvory doslova přitahuje.

Koukněte také třeba pod porušené kachle nebo uvolněné obklady vaší koupelny, kde často zůstává voda a škvorům se v těchto místech líbí.

Zajistěte případně i orosená okna, s kondenzací vody úzce souvisí i to, že zvýšená vlhkost bude škvory vždy více lákat.

Stejně tak i mokré mapy na zdech, které jsou základem pro vznik vlhka, ale také nechtěných plísní.

Odstraňte zdroje potravy

Škvoři se mohou živit a skrývat v různých koutech. Nedovolte, aby byl poblíž oken například kompost, hnůj, hromada listí, nebo hromada dřeva.

Omezte jim přístup k různým dřevěným paletám nebo kartonům, resp. kolem domu vytvořte dostatečnou bariéru z písku nebo štěrku.

Pokud objevíte před domem škvory, kteří jsou pro někoho překvapivě okřídlení, raději při otevřeném okně nerozsvěcejte. Škvoři nalétají na různý noční hmyz, kterým se živí, a kterého je u rozsvíceného světla hodně.

Tmou jim tento proces tak trochu znemožníte. V domě navíc utěsněte všechny škvíry a štěrbiny, kterými se mohou dostat škvoři dovnitř.

Máte-li v okolí vašeho domu stromy, natřete jejich kmeny vazelínou. Strom zprvu obalte plastovou folií, poté naneste pořádnou vrstvu vazelíny. Díky lepkavé bariéře si škvoři už více netroufnou.

Pokud se objeví škvoři v masivním počtu, neváhejte se obrátit i na firmu, která se hubením nevhodných škůdců zabývá. Provede jejich případnou likvidaci i u vás doma.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz