Jak se snadno zbavit pařezu. Ulehčete si chytře práci

parez na zahrade
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Pařez je často nežádoucím pozůstatkem po pokáceném stromu, který nám v daném místě brání v pěstování rostlin nebo výsadbě trávníků. Ať už vám jde o estetiku, nebo potřebujete uvolnit místo pro nový projekt, zbavit se pařezu může být náročný úkol. V tomto článku vám představíme několik efektivních způsobů, jak si s odstraněním pařezu ulehčit práci.

Jak se zbavit pařezu

Pro menší pařezy můžete zkusit použít rýč a lopatu. Vyhrabte zeminu okolo pařezu, odstraňte kořeny a pokud možno odkopněte pařez pryč. Tato metoda může být fyzicky náročná, ale je levná a nepotřebuje žádné speciální nářadí.

Pařez se můžete také pokusit rozřezat pilou nebo rozsekat pomocí sekery. Štěpkování pařezu na menší kusy usnadní jeho odstranění. Použití této metody je vhodné u menších pařezů a může být nejen časově náročné.

Jak si ulehčit práci

Výše zmíněné ruční metody jsou časově i fyzicky náročné a jsou vhodné spíš pro menší pařez. Jde to i mnohem snadněji. Jak si tedy při odstraňování pařezu ulehčit práci?

Chemické metody

V obchodech s zahradním vybavením můžete zakoupit speciální pařezové přípravky, které urychlují rozklad pařezu

Tyto přípravky obsahují chemické látky, které podporují rozklad dřeva a zrychlují hnití. Následujte pokyny na obalu a nechte přípravek působit po dobu uvedenou výrobcem. Poté bude pařez měkčí a snadnější k odstranění.

Sůl na pařez

Pokud nechcete pro přípravek do obchodu, také i obyčejná sůl může pomoci zrychlit rozklad pařezu. Vrtejte do pařezu otvory a naplňte je solí. Sůl vysuší pařez a urychlí jeho rozklad.

Tuto metodu je třeba opakovat několikrát a může trvat i několik měsíců, než pařez zcela zmizí.

Mechanické metody

Fréza na pařezy je specializovaný stroj, který pařez rozemele na štěpku. Tato metoda je rychlá a efektivní, ale vyžaduje pronájem nebo nákup frézy. Frézování pařezů je vhodné pro střední a velké pařezy a zanechá za sebou jamku, kterou je třeba zasypat zeminou nebo štěpkou.

Pokud máte k dispozici traktor nebo bagr, můžete pařez vytrhnout kořeny včetně. Tato metoda je rychlá, ale může způsobit značné poškození okolní země a zanechá velkou jamku, kterou je třeba následně zasypat.

Spalování

Spalování je jednou z nejjednodušších metod, jak se zbavit pařezu. Stačí na pařez umístit dřevěné štěpky nebo větve, obalit pařez suchým listím či papírem a zapálit.

Tato metoda je vhodná pro venkovní prostory s dostatečným odstupem od budov a stromů. Nezapomeňte dodržovat bezpečnostní opatření a mít k dispozici hasicí přístroj.

Pokud chcete zpomalit spalování a omezit riziko šíření ohně použijte uhlíkovou metodu. Vyvrtejte do pařezu otvory, naplňte je dřevěným uhlím a zapalte. Uhlí pomalu shoří a pařez se postupně sníží. Tato metoda může trvat několik dní a je třeba pravidelně kontrolovat.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek
Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz