Jak se postarat o vánoční hvězdu po odkvětu? Rozhodně ji nevyhazujte

vánoční hvězda
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Tradiční pokojovou květinou, která zpříjemní zimní čas v období Vánoc, je vánoční hvězda s nádhernými červenými květy. Jak se postarat o to, aby vám krásně vykvetla i příští rok? Stačí dodržet následující postup.

Její domovinou je slunné Mexiko

Vánoční hvězda neboli pryšec nádherný pochází z Mexika a Střední Ameriky, kde roste ve volné přírodě. Dosahovat může až 4 metrů. Jedná se o krátkodenní rostlinu, což znamená, že pro změnu barvy svých květů potřebuje tmu, a to alespoň 12 hodin po dobu 5 dnů za sebou.

Jasnou barvu získá naopak dostatkem světla. Jako vánoční rostlina se používá už od 16. století. V našich končinách si ji můžeme v předvánoční čas koupit v květinářství již krásně rozkvetlou, která vydrží mnohdy až do února. Pak o své krásné květy přichází a velmi často končí v koši.

Přitom se nejedná o rostlinu na jedno použití. Jak se postarat o vánoční hvězdu, aby vám vykvetla i následující Vánoce?

Rostlinu je třeba hluboce seříznout

Základem péče o vánoční hvězdu je hluboký řez asi na délku 10 centimetrů. Pozor na její bílé mléko, které z ran poteče, je jedovaté. Proto je třeba si dobře pak umýt ruce.

Seříznutou rostlinu umístěna na světlé místo, kde bude teplota okolo 16 °C. Zálivku je nutné omezit. Jakmile bude po zmrzlých mužích, lze ji dát ven, kde docela dobře snáší i plné slunce.

Zalévat je třeba tak akorát, tedy ani moc, ani málo. Rozhodně by rostlina neměla stát ve vodě. Dopřejte ji také hnojivo co 14 dní, aby půda měla dostatek živin.

Dopřejte jí tmu

Jakmile přijdou s podzimem chladné dny, přemístěte vánoční hvězdu domů, nejlépe na západní okno. Nelíbí se jí u radiátoru a klidně ji můžete také rosit.

Pokud chcete dosáhnout toho, aby vám na Vánoce opět vykvetla, je nutné jí omezit přísun denního světla. Stačí ji přikrýt třeba kornoutem z papíru a nechat ji do rána ve tmě. Ideální je v době od 17.00 hodin do 8.00 hodin ráno. Toto by mělo pomoci k nasazení poupat a jejímu postupnému vykvetení.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz