Jak prodloužit životnost auta? Vyvarujte se běžným zlozvykům

životnost auta
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud chcete prodloužit životnost auta, tak se k němu musíte i tak chovat. Existuje několik zásadních pravidel, které prodlouží životnost vozu o několik desítek tisíc kilometrů a není to jen pravidelný servis automobilu, který by měl být samozřejmostí.

Dbejte na pravidelný servis

Úplně jednoduše prodloužit životnost auta můžete dodržováním pravidelného servisu.

Není to však jen klasická výměna oleje, která by se měla dodržovat podle doporučení výrobce automobilu, ale také výměna pneumatik na autě a jejich správné vyvažování.

Pravidelný servis by měl také zahrnovat kontrolu rozvodů motoru, svíček nebo případně žhavičů. Velmi důležité u automobilu je také to, aby se často nejezdilo na rezervu.

V případě jízdy na rezervu totiž palivové čerpadlo bere benzín nebo naftu ze spodu nádrže, kde jsou usazené nečistoty za celou dobu provozu auta.

Vyvarujte se běžným zlozvykům

Životnost auta výrazně snižuje běžně dělaný zlozvyk řidičů, a to je odkládání ruky na řadicí páku při jízdě. Může se zdát, že je to banalita, ale není to tak.

Při odložení ruky na řadicí páku ji totiž různě zatěžujete a může docházet k vybočení rychlostí v převodové skříni, která se pak dříve opotřebovává.

Podobným zlozvykem je také dlouhé stání na spojce. Spojka patří mezi nejvíce citlivá místa automobilu a je potřeba s ní také tak zacházet. Proto se vyvarujte stání na spojce, když například stojíte dlouho na červené.

Opravdu je lepší vyřadit a spojku zmáčknout, až když se budete rozjíždět. I pokud rádi šetříte palivo a chcete jet z kopce bez motoru nebo dojíždíte kolonu, tak je vždy lepší vyřadit, než odstavit motor spojkou.

Používání aditiv a správného paliva

Životnost auta také prodloužíte, když si budete dávat pozor na to, co tankujete. Je vždy lepší raději kupovat prémiové palivo a myslet i na přidávání aditiv.

Aditiva jsou velmi důležitá hlavně pro dieselové motory a hlavně v zimních obdobích. U dieselového motoru také není špatné uvažovat o instalaci předehřevu nafty, aby nafta v zimě nezamrzala.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz