Jak poznat bezpečný e-shop: Na co byste si měli dávat pozor

jak poznat podvodny eshop
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

V Česku funguje přes 46 tisíc internetových obchodů, a to od těch největších až po malé, které nabízejí speciální sortiment. Jak poznat bezpečný e-shop, abyste se při nákupu v něm nespálili?

Důležité jsou kontakty

Bohužel i v oblasti e-shopů narazíte na podvodníky, kteří vás připraví o peníze. Přitom na první pohled mohou působit velmi důvěryhodně. Existují však určitá pravidla, podle kterých poznáte, jak slušný k zákazníkům je internetový obchod.

Jedním z nich je to, že na stránkách internetového obchodu najdete kompletní kontaktní údaje, včetně jména a adresy provozovatele, telefonu a uvedení IČ, případně DIČ.

Jestliže narazíte v kontaktních údajích jen na číslo mobilu a emailovou adresu bez uvedení toho, kdo e-shop provozuje, měli byste zbystřit svou pozornost. U prodejců z Evropské unie máte výrazně větší šanci na uplatnění reklamace.

Jak poznat podvodný e-shop?

Jedním z výrazně viditelných znaků podvodného e-shopu může být špatná čeština. V současné době opravdu není problém rozjet e-shop na české doméně, i když jej ve skutečnosti ovládá osoba či firma z druhého konce světa.

Pokud vás tedy zaráží to, že čeština vypadá na první pohled jako použitá z nějakého internetového překladače, je to jasná známka toho, že se může jednat o podvodný e-shop.

Když chybí obchodní podmínky

Součástí každého e-shopu jsou podle platných zákonů i obchodní podmínky, v nichž jsou uvedené všechny potřebné informace k nakupování.

Jestliže tety obchodní podmínky chybějí, nebo jsou napsány nesrozumitelně, je třeba být obezřetný a raději tu nenakupovat. Určitým znakem pro podvodný e-shop mohou být i příliš nízké ceny zboží, které patří jinak k dražšímu sortimentu.

Platba jen kartou

Jak poznat, že to prodejce s vámi myslí poctivě? Každý spolehlivý prodejce vám nabídne několik způsobů platby, abyste si mohli vybrat.

K těm základním patří dobírka, platba převodem na účet a platba kartou. Pokud e-shop nabízí pouze platbu kartou, měli byste se mít na pozoru. Nemusí jít nutně o podvod, ale měli byste si minimálně přečíst obchodní podmínky.

Certifikát kvality a recenze

Ověřené internetové e-shopy mívají certifikát kvality, tzv. APEK (Asociace pro elektronickou komerci). Obvykle tímto certifikátem disponují zejména velké e-shopy, které prodávají rozmanitý sortiment.

Menší prodejce poté můžete ověřit pomocí recenzí na různých internetových serverech zaměřujících se na recenze e-shopů. Díky recenzím tak můžete snadno poznat bezpečný e-shop.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz