Jak pěstovat zeleninu. Zkuste to ve skleníku

rajcata ze skleniku
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Pěstování zeleniny ve skleníku je vynikajícím způsobem, jak si vypěstovat zeleninu po celý rok. Zda budete v tomto ohledu úspěšní, závisí na několika faktorech. Pokud máte zájem pěstovat zeleninu ve skleníku, níže najdete několik užitečných tipů.

Výběr skleníku

Pokud máte v plánu pěstovat zeleninu v malém množství, stačí vám i menší skleník. Pokud však plánujete pěstovat zeleninu ve větším množství, budete potřebovat i větší skleník. Výběr správného skleníku je důležitý, protože bude určovat, jaké zelenině se v něm bude dařit nejlépe.

Od velikosti a dalšího vybavení se odvíjí i cena. Skleník může stát 10 tisíc, ale třeba i takových 200 tisíc korun. Můžete si také vyrobit skleník svépomocí za minimální náklady.

Jak pěstovat zeleninu ve skleníku?

Jako první vyberte vhodné druhy zeleniny. Výběr zeleniny, kterou chcete pěstovat ve skleníku, je důležitý. Některým druhům se v tomto prostředí totiž daří lépe než jiné.

Vhodná zelenina do skleníku jsou například rajčata, okurky, papriky, lilky, cibule, salát a ředkvičky. Tyto druhy zeleniny jsou vhodné pro pěstování ve skleníku, protože potřebují teplo a slunce, což je v tomto prostředí k dispozici.

Pro úspěšné pěstování ve skleníku je klíčový i výběr substrátu. Vyberte si takový substrát, který obsahuje dostatek živin a dobře propouští vodu. Můžete použít speciální substráty pro pěstování zeleniny, které jsou k dostání v zahradnických centrech.

Zelenina potřebuje dostatek světla a tepla, aby mohla růst a vytvářet plody. Proto umístěte skleník na slunné místo, kde bude dostatek slunečního světla. Pokud není dostatek slunečního světla, můžete zvážit použití umělého osvětlení.

Dále je důležité udržovat ve skleníku optimální teplotu a vlhkost. V letních měsících je nutné skleník pravidelně větrat, aby nedocházelo k přehřívání. V zimních je zase nutné udržovat teplotu v přijatelných hodnotách, aby rostliny nepřemrzly. Vláhu udržujte pomocí zálivky, kterou provádějte pravidelně, ale opatrně, aby nedocházelo k přemokření.

Pro úspěšné pěstování ve skleníku je zásadní používat i vhodné hnojivo. Existuje mnoho druhů hnojiv, a proto je důležité vybrat to, které je vhodné pro daný druh zeleniny. Mnoho hnojiv je k dostání v zahradnických centrech.

Pravidelně kontrolujte a odstraňujte škůdce, kteří jsou častým problémem při pěstování zeleniny. Proto je důležité pravidelně kontrolovat rostliny a škůdce odstraňovat. Pokud zjistíte, že jsou vaše rostliny napadené škůdci, použijte vhodný postřik, který pomůže škůdcům odstranit.

Podívejte také na možnosti domácího pěstování zeleniny na zahradě nebo v domě či bytě.

Sklizeň zeleniny

Sledování vývoje rostlin je důležité nejen z toho důvodu, abyste včas zjistili případné problémy a mohli je řešit, ale i pro pravidelné sklízení zeleniny. To pomůže udržet vaše rostliny zdravé a podpoří růst nových plodů.

Pěstování zeleniny ve skleníku může být skvělým způsobem, jak si vypěstovat zeleninu po celý rok. Výběr vhodného druhu skleníku, zeleniny, substrátu a hnojiva jsou důležité faktory k tomu, sklízet pravidelně bohatou úrodu domácí zeleniny.

Dodržování správných podmínek pro teplotu, světlo a vlhkost, kontrola škůdců a pravidelné sklízení jsou důležité kroky k úspěšnému pěstování zeleniny ve skleníku.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz